‚Připojujeme se k podpoře Guaidóovy vlády.‘ Brazílie pošle na venezuelské hranice léky a potravin

Brazílie dopraví ve spolupráci se Spojenými státy do soboty na hranici s Venezuelou humanitární pomoc. Učiní tak na žádost opozičního předsedy parlamentu Juana Guaidóa, kterého padesátka zemí světa uznala za dočasného prezidenta, oznámil v úterý mluvčí brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Informovala o tom agentura AFP.

Brasília/Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazílie dopraví ve spolupráci se Spojenými státy do soboty na hranici s Venezuelou humanitární pomoc | Foto: Carlos Eduardo Ramirez | Zdroj: Reuters

Brazilská vláda dá podle mluvčího k dispozici humanitární pomoc v podobě potravin a léků, které by si v příhraničním městě Boa Vista a obci Pacaraima v brazilském státě Roraima měli vyzvednout venezuelské kamiony s venezuelskými řidiči, které vyšle Guaidó.

‚Velmi drahé léky.‘ Venezuelský prezident Maduro oznámil, že z Ruska dorazí 300 tun pomoci

Číst článek

„Brazílie se připojuje k této důležité mezinárodní iniciativě na podporu Guaidóovy vlády a venezuelského lidu,“ uvedl mluvčí brazilského prezidenta Otávio Rego Barros.

Opozice v čele s Guaidóem se snaží už několik týdnů do Venezuely dostat humanitární pomoc, která se zatím shromažďuje na hranicích. Autoritářský prezident Nicolás Maduro ovšem tvrdí, že Venezuelané humanitární dodávky ze zahraničí nepotřebují a označuje organizaci pomoci za opoziční show.

Humanitární pomoc, kterou na hranici sousední Kolumbie dopravují zejména Spojené státy, odmítá Maduro vpustit do země a tvrdí, že dodávky mají předcházet vojenské intervenci USA ve Venezuele.

Pomoc i z ostrova Curaçao

Pomoc se opozice snaží dostat do Venezuely kromě Kolumbie také z ostrova Curaçao, který leží v Karibském moři asi 65 kilometrů severně od venezuelského pobřeží a který je součástí Nizozemského království.

‚Sebrali nám pasy.‘ Venezuelská vláda nepustila do země europoslance, kteří přijeli za Guaidóem

Číst článek

Podle agentury AFP v úterý ale venezuelské úřady nařídily uzavřít námořní hranici mezi Venezuelou a Curaçaem. Lodní doprava byla přerušena také mezi Venezuelou a ostrovy Aruba a Bonaire.

Na Curaçao by mělo brzy dorazit z amerického státu Florida letadlo s humanitární pomocí.

Brazilská vláda prezidenta Jaira Bolsonara uznala stejně jako řada evropských zemí Juana Guaidóa dočasným prezidentem Venezuely. Brazílie a Venezuela sdílí zhruba 2500 kilometrů hranice. Ze země ovládané Madurem do Brazílie v posledních třech letech prchlo téměř 150 000 lidí.

‚Ve Venezuele nejsou naši vojáci‘

Kubánská vláda odmítla tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že její vojáci působí ve Venezuele a chrání tamního autoritářského vládce Nicoláse Madura. Ministr zahraničí Bruno Rodríguez Trumpova slova označil za „podlá“, informovala ve středu agentura DPA.

Po bulharské i ruská banka. Gazprombank zmrazila účty venezuelské státní ropné společnosti

Číst článek

Americký prezident Trump v pondělí v proslovu v Miami řekl mimo jiné, že Maduro je „kubánskou loutkou“ a u moci ho drží kubánští vojáci, kteří působí ve Venezuele.

„Naše vláda tuto pomluvu nanejvýš silně a kategoricky odmítá,“ reagoval nyní Rodríguez s tím, že všech 20 000 Kubánců, kteří ve Venezuele pobývají, jsou civilisté, většinou zdravotníci. Trumpa Rodríguez vyzval, aby svá tvrzení podložil důkazy.

Podle šéfa kubánské diplomacie vojenská letadla Spojených států v poslední době narušila vzdušný prostor několika států v Karibiku. Dodávky humanitární pomoci, kterou mají letadla na palubě, jsou podle Rodrígueze jen zástěrkou pro vojenský zásah proti Madurovi.

Venezuelská krize

K hranicím Venezuely dorazila humanitární pomoc. Guaidó vyzval armádu, aby pomohla s dopravou

Číst článek

Ve Venezuele, zemi s největšími zásobami ropy na světě, panuje už několik týdnů krize. Opoziční předák Juan Guaidó, který je předsedou venezuelského parlamentu, se během demonstrací 23. ledna prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový prezidentský mandát Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Guaidóa uznaly za hlavu Venezuely USA i další americké země, posléze se přidaly i státy evropské včetně Česka. Na Madurově straně stojí kromě Kuby také Rusko, Čína, Nikaragua či Turecko.

Opozice pod Guaidóovým vedením nyní potřebuje hlavně dostat na svou stranu armádu, jejíž část je zřejmě rozpolcená, ale bojí se Madurových represí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme