‚Potvrzuji, že zásilka dorazila‘. Do Venezuely se dostala první humanitární pomoc od Červeného kříže

Na letiště v Caracasu v úterý dorazila první zásilka humanitární pomoci od mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Jde hlavně o léky a zdravotnické vybavení. Uvedla to agentura AFP.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letiště v Caracasu v úterý dorazila první zásilka humanitární pomoci od mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce | Foto: Andres Martinez Casares | Zdroj: Reuters

„Potvrzuji, že zásilka dorazila,“ sdělil agentuře nejmenovaný zdroj. Neupřesnil ale, podle jakého klíče se humanitární pomoc bude rozdělovat v třicetimilionové venezuelské populaci, z níž jedna čtvrtina podle OSN potřebuje pomoc nezbytně.

Svět má odpovědnost za dění ve Venezuele, možná je i vojenská intervence, tvrdí analytik

Číst článek

Přes 20 procent dětí mladších pěti let tam trpí chronickou podvýživou.

Mezinárodní federace Červeného kříže na konci března oznámila, že by dokázala v polovině dubna dodat pomoc „v prvním kroku pro 650 tisíc lidí“.

Autoritářský prezident Nicolás Maduro a Mezinárodní výbor Červeného kříže se minulý týden dohodli, že budou spolupracovat s agenturami OSN, aby se do země dostala veškerá možná humanitární pomoc.

Nedostatek léků

Vedle vážného nedostatku potravin se Venezuela potýká i s nedostatkem léků a zdravotnického vybavení. Veřejné nemocnice často nemohou léčit, protože chybějí antibiotika, obvazy či dýchací přístroje.

Zoufalí pacienti, hlad a rozvoj šarlatánství. ,Venezuela absurditou připomíná Kafkův Proces,‘ říká filmař

Číst článek

Maduro od února odmítá vpustit do země pomoc iniciovanou Spojenými státy a okolními latinskoamerickými zeměmi na žádost venezuelské opozice. Situaci v zemi nechce označit za humanitární krizi a vinu za současný stav připisuje americkým sankcím.

Vládě se také nedostává hotovosti - jednak kvůli sankcím, jednak kvůli dřívějšímu poklesu cen ropy. Právě ropa zajišťuje 96 procent příjmů této jihoamerické země.

Šéf opozice Juan Guaidó má za to, že ekonomické problémy Venezuely vyvolala korupce a špatná hospodářská politika socialistické vlády. Guaidó se v lednu spontánně prohlásil dočasným prezidentem a jako hlavu státu jej uznalo přes 50 zemí, včetně Spojených států.

Ruská letadla

Rusko pravděpodobně plánovalo vyslat tento týden vojenská letadla do Venezuely. Moskva podle amerického serveru Buzzfeed požádala Maltu, aby dvěma strojům umožnila přelet přes vzdušný prostor. Server to napsal s odvoláním na diplomatické zdroje. Malta přelet ruským strojům povolila už v březnu. V Caracasu tehdy vyložily ruské vojáky a materiál.

O přelet nad Maltou podle serveru Buzzfeed požádalo ruské velvyslanectví ve Valletě. Moskva podle diplomatických zdrojů usilovala o vstup do vzdušného prostoru mezi 16. a 19. dubnem. A to konkrétně pro dva stroje, které mají odstartovat ze základen v Sýrii.

Jak píše americký server, podle kódu jde o stejná letadla, která přes Maltu mířila do Venezuely už koncem března. Rusko patří k hlavním spojencům venezuelského prezidenta Venezuely Nicoláse Madura.

Podle zdrojů Buzzfeedu Malta tentokrát ruskou žádost o přelet tentokrát zamítla.

Při březnovém letu ruská letadla vstoupila i do vzdušného prostoru dalších dvou zemí Evropské unie: Řecka a Kypru.

, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme