Caracas a další oblasti Venezuely postihl výpadek elektřiny. ‚Elektromagnetický útok,‘ tvrdí vláda

Hlavní město Caracas a další oblasti Venezuely opět postihl výpadek elektrické energie. Informovala o tom v úterý agentura AFP. Výpadky elektřiny jsou ve Venezuele v poslední době poměrně běžné. Podle opozice i řady ekonomů za ně může socialistická vláda prezidenta Nicoláse Madura a její nedostatečné investice do energetické infrastruktury. Vláda v úterý ale uvedla, že se Venezuela stala terčem „elektromagnetického útoku“.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Caracasu si dobíjejí mobilní telefony z elektrického generátoru. | Foto: Manaure Quintero | Zdroj: Reuters

Ve venezuelské metropoli proud podle agentury AFP vypadl v pondělí krátce kolem 16.30 místního času (pondělí 22.30 SELČ). Okamžitě přestalo jezdit metro, a řada lidí se tak v odpolední špičce musela na cestu domů vydat pěšky.

Rotačky se zastavily, novináři emigrují. Venezuelský nezávislý tisk čelí nejhorší krizi v dějinách

Číst článek

Agentura AP s odvoláním na zprávy ze sociálních sítí uvedla, že problémy s dodávkou elektrické energie postihly kromě Caracasu také 19 z 23 venezuelských federálních států. Agentura DPA s odvoláním na nevládní organizaci Netblocks informovala, že výpadek se týká všech venezuelských států.

Venezuelský ministr informací Jorge Rodríguez v reakci na masivní výpadek uvedl, že na základě prvních indicií dodávky elektřiny ustaly v důsledku „elektromagnetického útoku“, jehož cílem bylo ochromit výrobu energie ve vodních elektrárnách, které jsou pro Venezuelu klíčové.

Například hydroelektrárna Guri pokrývá až 80 spotřeby elektrické energie v této jihoamerické zemi. Podle ministra Rodrígueze venezuelské úřady pracují na tom, aby dodávky co nejrychleji obnovily.

Politické důvody

Už v březnu život ve Venezuele zcela ochromil masivní výpadek elektřiny. Většina hlavního města tehdy byla bez proudu několik dní. Autoritářský prezident Nicolás Maduro výpadek v březnu označil za „elektrickou válku“, kterou se ho snaží opozice spolu s USA svrhnout.

Podle opozice jsou ale časté výpadky elektřiny výsledkem Madurovy hospodářské politiky, která neinvestovala do energetické infrastruktury a miliony ze státního rozpočtu určené na tento účel podle ní zpronevěřila.

Vůdce opozice Juan Guaidó v úterý na twitteru napsal, že se vláda pokoušela své selhání skrýt, je ale podle něj evidentní, že zničila energetickou infrastrukturu a „nemá žádné odpovědi“. „My Venezuelané si na tuto katastrofu nebudeme zvykat,“ dodal Guaidó.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme