Venezuela chce zpřísnit mediální zákon. Dvěma stovkám rádií hrozí uzavření

Venezuela zvažuje zpřísnění mediálního zákona. Podle návrhu by mohli být uvězněni novináři, kteří zveřejní takzvané škodlivé materiály. Hrozí i uzavírání rozhlasových stanic,uvádí BBC.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Hugo Chávez

Venezuelský prezident Hugo Chávez | Foto: Gobierno Bolivariano de Venezuela

O víkendu přestalo ve Venezuele vysílat 34 rozhlasových stanic. Venezuelská opozice v této souvislosti mluví o porušování svobody projevu a ze zásahů proti médiím obviňuje prezidenta Huga Cháveze.

Zaměstnanci rádií, která v sobotu skončila, tvrdí, že zavírání rozhlasových stanic má zajistit větší prostor médiím podporujícím Cháveze. V příštích týdnech hrozí uzavření více než dvěma stovkám dalších stanic.

BBC navíc informovala o návrhu nového, přísného mediálního zákona. Podle něj by mohli být uvězněni novináři, kteří zveřejní takzvané škodlivé materiály, tedy materiály, které poškozují stabilitu státu.

Hlavním důvodem, proč Venezuela zpřísňuje mediální zákon a zavírá rádia, je fakt, že opozice může šířit své názory hlavně prostřednictvím soukromých rádií a televizních stanic. Upozornil na to v Rádiu Česko ředitel Střediska iberoamerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Josef Opatrný.

Chávez chce umlčet opozici

"Chávez již před několika lety tvrdě zakročil proti jedné z nejrozšířenějších televizních stanic, kterou jednoduše zrušil. A v tomto programu pokračuje. Chávez sleduje jeden cíl. Pro volby, které se konají v roce 2010, chce zbavit opozici možnosti šířit své názory," řekl Opatrný.

Návrh zpřísnění mediálního zákona, který podala prokurátorka Luisa Ortegová Diazová, se dá navíc použít prakticky proti všemu. "Každému novináři, který by se proti zákonu provinil, hrozí až čtyři roky vězení. Navíc, prohřešky jsou specifikované velmi vágně. A zákon se dá použít prakticky na cokoli," vysvětlil Opatrný.

Mezi prohřešky není podle něj jen poškozování stability státu, ale také narušování sociálního smíru, popřípadě veřejné morálky.

Návrh zákona podle Opatrného parlamentem zcela jistě projde. "V parlamentu jsou v podstatě jen skalní stoupenci Cháveze," dodal ředitel Střediska iberoamerických studií.

Přečtěte si také:
Moc venezuelské vlády nad tamními médii podle Oropezy roste

Rádio Česko, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme