Přes víkend dezertovalo 156 venezuelských vojáků a policistů. Šéf opozice Guaidó se sejde s Pencem

Od soboty dezertovalo a odešlo do sousední Kolumbie 156 příslušníků venezuelských bezpečnostních sil. Oznámila to v neděli venezuelská migrační služba. Opoziční předák Juan Guaidó, který vystupuje jako prozatímní prezident Venezuely, už dříve nabídl amnestii vojákům, pokud mu pomohou obnovit v zemi ústavní pořádek a demokracii.

Caracas/Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jejich prostřednictvím chce dostat na svou stranu armádu a také zajistit, aby se do Venezuely dostala humanitární pomoc | Foto: Andres Martinez Casares | Zdroj: Reuters

Během posledních 48 hodin uprchlo před diktaturou venezuelského vůdce Nicoláse Madura 146 členů ozbrojených sil do kolumbijského departmentu Norte de Santander a dalších deset do departmentu Arauca, informoval migrační úřad.

Humanitární pomoc pro Venezuelu by mohla znamenat konec Madurovy vlády. Ten zvolil vyčkávací taktiku

Číst článek

První dezerce se odehrály už v sobotu ráno. Předtím přišla z hlavního města regionu Norte de Santander Cucúty zpráva o tom, že do Venezuely vyrazily kamiony naložené potravinami a léky.

Maduro přitom nechal v pátek hranice uzavřít a na hraničních přechodech se o víkendu odehrály násilné potyčky demonstrantů s venezuelskými pohraničníky. Vyžádaly si nejméně tři mrtvé.

Guaidó se má v pondělí v kolumbijské metropoli Bogotá zúčastnit setkání vůdců zemí v regionu a hovořit má také s americkým viceprezidentem Mikem Pencem. Guaidó se chce v Bogotě zasadit o zesílení mezinárodního tlaku na Madurův režim.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme