Venezuelská opozice a vláda v Mexiku podepsaly dohodu, budou jednat o volbách a sankcích

Představitelé venezuelské vlády a opozice podepsali v pátek večer v mexickém hlavním městě memorandum, ve kterém stanovují podmínky a obsah dalších rozhovorů o budoucnosti země. Informovala o tom agentura Efe. Dokument připravilo Norsko, které zprostředkovává kontakt mezi oběma stranami. Vláda a opozice se vrací k jednacímu stolu po dvou letech.

Tento článek je více než rok starý.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zprava představitel opozice Gerardo Blyde, šéf norských vyjednávačů Dag Nylander, mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard a zástupce vládní delegace Jorge Rodríguez

Zprava představitel opozice Gerardo Blyde, šéf norských vyjednávačů Dag Nylander, mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard a zástupce vládní delegace Jorge Rodríguez | Foto: Edgard Garrido | Zdroj: Reuters

Šéf norských vyjednávačů Dag Nylander uvedl, že memorandum počítá se sedmi oblastmi, o kterých se budou vést jednání. Je to například uspořádání svobodných a demokratických voleb, ukončení mezinárodních sankcí, dodržování zásad právního státu a politických svobod. V dokumentu obě strany deklarují ochotu dojednat podmínky pro uspořádání svobodných voleb a zrušení sankcí.

Venezuelský prezident vyměnil velkou část vrchního velení armády

Číst článek

Zástupce vládní delegace Jorge Rodríguez uvedl, že podpis memoranda přináší Venezuelanům naději. Představitel opozice Gerardo Blyde řekl, že odpůrci vlády chtějí dosáhnout dohody, v rámci které se nikdo nebude cítit jako poražený.

Podpis memoranda přivítal prezident Nicolás Maduro. Předák opozice Juan Guaidó, kterého část států považuje za prozatímního prezidenta Venezuely, ale vládu varoval, že v případě selhání rozhovorů se politický konflikt v zemi vyhrotí.

Jednání budou v Mexiku trvat po celý víkend, uvedla agentura Efe. Vyjednávací týmy by se pak měly znovu sejít na konci srpna. Vedle Norska a Mexika pomáhají s jednáním také Nizozemsku a Rusko.

Předchozí rozhovory se uskutečnily na ostrově Barbados v roce 2019. Skončily však krachem, protože opozice tvrdila, že je vláda nebrala vážně. Vládní delegace odmítla jednat kvůli zpřísnění sankcí ze strany administrativy Donalda Trumpa. Letošním rozhovorům analytici přisuzují větší šanci na úspěch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme