OSN žádá Venezuelu, aby zakročila proti gangům ovládajícím doly v Amazonii. V šachtách pracují i děti

Některé zlaté, diamantové a bauxitové doly ve venezuelské části Amazonie z velké části kontrolují zločinecké gangy, které vykořisťují, bijí a dokonce zabíjejí pracovníky. Venezuelské bezpečnostní a vojenské síly nedokázaly zločinům zabránit a dokonce se podílely na násilí páchaném na hornících, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zprávu Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN žádá Venezuelu, aby zlikvidovala gangy ovládající zlato a bauxit. | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

„Úřady by měly podniknout okamžité kroky k ukončení pracovního a sexuálního vykořisťování, dětské práce a obchodování s lidmi a měly by zneškodnit zločinecké skupiny kontrolující těžbu,“ uvedla vysoká komisařka Michelle Bacheletová.

Izolace pomohla, bez známého lékaře a kapitálu nemá jistotu nikdo, říká žena o Venezuele

Číst článek

Její zástupkyně Nada Našífová předložila závěry vyšetřování v těžebním oblouku řeky Orinoko Radě OSN pro lidská práva v Ženevě. „Podle údajů z první ruky, získaných úřadem, velkou část těžby ovládá organizovaný zločin či ozbrojené živly, které si násilím a vydíráním prosazují svá vlastní pravidla,“ uvedla.

Venezuelský velvyslanec Jorge Valero zprávu odmítl ve vystoupení, ve kterém se podle agentury Reuters o těžbě výslovně nezmínil. „Je tu zřejmá manipulace a dvojí měřítko s cílem pokusit se zaútočit na suverénní stát skandálním odhalením,“ řekl Valero ženevskému fóru.

Podle zprávy OSN od března 2016 do letošního roku přišlo v dolech či v jejich okolí o život 149 lidí, přičemž bezpečnostní složky byly zapleteny do poloviny incidentů. Vláda na žádost o informace neodpověděla. „Podle obdržených zpráv jsou těla horníků často svrhávána do starých šachet, používaných jako tajné hroby,“ praví se ve zprávě.

Děti v šachtách

Horníci, mezi nimiž pracují i malé děti, nemají pracovní smlouvy a jsou vystaveni kontaminaci rtutí a nákaze malárií. Úřad vyzval vládu prezidenta Nicoláse Madura, aby upravila těžební činnosti tak, aby splňovaly mezinárodní právní a ekologické normy.

Američan na videu tvrdí, že ho najala floridská firma, aby svrhnul venezuelského prezidenta Madura

Číst článek

Zmíněná oblast ve venezuelské Amazonii zahrnuje přibližně 111 000 kilometrů čtverečních a odpovídá 12 procentům rozlohy země. Těží se zlato, diamanty, železná ruda, bauxit, který je zdrojem hliníku, a také coltan, což je průmyslový název rudy, ze které se získává tantal, používaný při výrobě malých elektronických součástek.

Venezuelská centrální banka nezveřejňuje údaje o vývozu zlata a nerostů od roku 2018. Madurova vláda od roku 2016 v malém měřítku podporuje těžbu v snaze získat příjmy uprostřed hospodářské krize. Těžba se rozšířila po uvalení amerických sankcí. K větší aktivitě zločineckých skupin v této oblasti podle zprávy přispělo ukončení koncesí pro zahraniční těžební společnosti v roce 2011.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme