Evropská unie vyzývá k uspořádání svobodných voleb ve Venezuele. Rusko mluví o státním převratu

Evropská unie vyzvala Venezuelu k uspořádání svobodných voleb. V prohlášení to v noci na čtvrtek uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která rovněž sdělila, že EU plně podporuje venezuelské Národní shromáždění i jejího předsedu Juana Guaidóa. Guaidó, který vede opozici proti stávajícímu prezidentovi Nicolási Madurovi, se ve středu v Caracasu prohlásil úřadujícím prezidentem.

Brusel/Caracas/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty ve Venezuele | Foto: Adriana Loureiro | Zdroj: Reuters

„EU plně podporuje Národní shromáždění jako demokraticky zvolenou instituci, jejíž pravomoci musí být obnoveny a respektovány,“ uvedla Mogheriniová.

Pokud se armáda nepřidá k opozici, Maduro protesty ve Venezuele potlačí, předpokládá expert

Číst článek

„Občanská práva, svobody a bezpečnost všech členů Národního shromáždění včetně jeho předsedy Juana Guaidóa musí být dodržována a plně uznávána,“ dodala.

Přerušení diplomatických vztahů

Unie podle Mogheriniové je připravena Venezuele pomoci s obnovou demokracie a právního státu a po Caracasu chce, aby okamžitě zahájil politický proces vedoucí ke svobodným volbám ve shodě s ústavou. Brusel také zdůraznil, že masové demonstrace Venezuelců volajících po demokracii nemohou být ignorovány.

Guaidóa jako úřadujícího prezidenta uznaly Spojené státy s Kanadou a také několik latinskoamerických zemí. Maduro v reakci na postup Washingtonu oznámil, že Venezuela s USA přerušuje diplomatické vztahy a že Spojené státy mají tři dny na stažení svých diplomatů zpět do vlasti.

USA ale na Madurovu výzvu odmítají reagovat. „Spojené státy s Venezuelou udržují diplomatické vztahy a budou v nich pokračovat skrze venezuelskou vládu prozatímního prezidenta Guaidóa, který naše zastoupení vyzval k setrvání ve Venezuele,“ uvedl v prohlášení americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Šéf parlamentu Guaidó se prohlásil prezidentem Venezuely. Maduro vyzval armádu k zajištění pořádku

Číst článek

„Spojené státy neuznávají Madurův režim jako venezuelskou vládu. Stejně tak Spojené státy odmítají, že by bývalý prezident Nicolás Maduro měl pravomoc ukončit diplomatické vztahy,“ dodal.

Ruská podpora Madura

Madura se mezitím podle agentury AP zastali ruští zákonodárci, podle kterých se Washington ve Venezuele snaží rozpoutat další barevnou revoluci. Předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidó jako úřadujícího prezidenta tak Rusko neuznalo.

Předseda mezinárodního výboru ruského Senátu Konstantin Kosačov prohlásil, že americká podpora šéfa venezuelské opozice Juana Guaidóa je bezostyšným zasahováním do čistě vnitřních záležitostí cizího státu.

Podle senátora Vladimíra Džabarova není jisté, jestli tento pokus o převrat uspěje, protože armáda ještě nedala najevo, na čí straně stojí. Zástupce předsedy zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij označil události ve Venezuele za projev americké hegemonie.

Venezuelského autoritářského prezidenta podpořila také Kuba, která je spojencem levicového režimu.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme