‚Je na čase povstat.‘ Venezuelský generál vyzval armádu, aby se postavila prezidentu Madurovi

Venezuelský generál vyzval armádu, aby povstala proti prezidentu Nicolásovi Madurovi, který se díky podpoře vojska drží u moci navzdory hospodářskému kolapsu této jihoamerické země. Podle agentury Reuters generál letectva Ramón Rangel v prohlášení řekl, že venezuelskou vládu ovládá „komunistická diktatura“ na Kubě, klíčový Madurův spojenec.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpora armády je ve venezuelském konfliktu klíčová. Generál Rangel ji vyzývá, aby začala jednat a prezidentovi Madurovi se postavila. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Musíme najít způsob, jak se zbavit strachu, vyjít do ulic, protestovat a dosáhnout spojení s armádou, abychom změnili tento politický systém,“ uvedl ve videu zveřejněném na platformě YouTube Rangel, před nímž na stole ležel výtisk venezuelské ústavy. „Je načase povstat,“ dodal.

Exšéf venezuelské tajné služby se na videu postavil Madurovi. Vyzval k vybudování nového státu

Číst článek

Podle Reuters se ovšem nezdá, že by právě Rangelova výzva situaci radikálně změnila. Vysoce postavení představitelé armády, kteří se od Madura již dříve distancovali, ze země utekli a ti na nejvyšších místech stále stojí při socialistickém prezidentovi.

Rangel uprchl minulý měsíc do Kolumbie, napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroj z venezuelské armády. Na rozdíl od jiných vyšších důstojníků, kteří učinili podobná prohlášení, Rangel nevyjádřil podporu šéfovi venezuelské opozice Juanu Guaidóovi.

Ten se v lednu s odvoláním na ústavu prohlásil dočasnou hlavou státu – Madurovo loňské znovuzvolení podle něj neodpovídalo demokratickým standardům. Guaidóa jako venezuelského prezidenta uznalo přes pět desítek zemí, včetně Spojených států.

Armáda je klíčová

Podpora vysoce postavených příslušníků venezuelské armády je pro Madurovo udržení se u moci klíčová. Země se potýká s hyperinflací a v důsledku hluboké ekonomické krize se rozšířily jinak léčitelné nemoci a hlad.

Jen od roku 2015 Venezuelu opustily asi tři miliony lidí, tedy zhruba desetina obyvatel. Maduro tvrdí, že země se stala obětí „ekonomické války“ vedené politickými nepřáteli a Spojenými státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme