Venezuelský nejvyšší soud zakázal opozičnímu Guaidóovi vycestovat ze země a obstavil mu účty

Venezuelský nejvyšší soud ve středu zakázal opozičnímu lídrovi Juanu Guaidóovi vycestovat ze země a obstavil mu účty. Informovala o tom agentura AP. O vydání příslušného předběžného opatření soud jen několik hodin před verdiktem požádal generální prokurátor Tareck William Saab. Saab i samotný nejvyšší soud jsou považováni za příznivce autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, jehož mandát opoziční lídr zpochybňuje.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guaidó se úřadujícím prezidentem prohlásil v metropoli před mnohatisícovým davem svých přívrženců | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Guaidó, který stojí v čele parlamentu ovládaného opozicí, se minulý týden prohlásil za úřadujícího prezidenta Venezuely. Opozice, stejně jako řada amerických zemí, včetně USA, neuznávají legitimitu nového mandátu autoritářského prezidenta Madura, který začal 10. ledna.

Klíčová role armády. Venezuelská opozice nabízí vojákům amnestii, ti ale povětšinou stojí za Madurem

Číst článek

Guaidóa, který má v plánu uspořádat nové volby, podporují lidé na masových protivládních demonstracích. Stojí za ním i dvě desítky amerických zemí nebo EU, naopak Rusko, Čína, Írán nebo Turecko podporují Madura.

Během protestů proti Madurovi podle OSN zemřely už čtyři desítky lidí, stovky dalších byly zatčeny.

Generální prokurátor v úterý oznámil, že bylo zahájeno vyšetřování Guaidóa kvůli násilným činům, jichž se dopustil od 22. ledna. Neuvedl však, z jakých konkrétních trestných činů je opoziční politik podezřelý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme