Venezuelská policie zablokovala opozici vstup do parlamentu. ‚Nedáme se zastrašit,‘ reagoval Guaidó

Venezuelské bezpečnostní složky v úterý zablokovaly opozičním poslancům vstup do parlamentu, jehož předseda Juan Guaidó se pokouší sesadit autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Důvodem k uzavření parlamentní budovy byl údajný bombový poplach, informovala média. Madurův režim minulý týden zesílil pronásledování opozičních poslanců. Guaidó na úterní akci bezpečnostních složek reagoval slovy, že se poslanci nenechají zastrašit.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maskovaní agenti tajné služby Sebin s automatickými puškami v rukou dopoledne místního času (odpoledne SELČ) spolu s příslušníky armády a policie zatarasili vstup do Národního shromáždění (AN), které je jediným centrálním orgánem v zemi snažícím se vzdorovat Madurovu režimu. Poslancům domáhajícím se vstupu uniformovaní muži sdělili, že budova zůstane uzavřena kvůli pátrání po bombě.

Venezuela padla do rukou bandy extremistů. Pád Madurova režimu je nezvratný, říká nobelista Llosa

Číst článek

„Tohle celé je součást snahy zabránit Národnímu shromáždění v práci,“ řekl agentuře Reuters poslanec Juan Pablo Guanipa. Zákonodárci se podle listu El Nacional rozhodli, že úterní zasedání uspořádají na náhradním místě.

Maduro se dlouhodobě snaží parlament paralyzovat a loni některé jeho pravomoci převzalo ústavodárné shromáždění složené z prezidentových stoupenců. Právě tento sbor minulý týden zbavil část poslanců imunity kvůli jejich účasti na protivládních protestech, jejichž prostřednictvím chce opozice přimět Madura k odchodu.

Zadržený místopředseda

Režim ve středu zadržel místopředsedu parlamentu Édgara Zambrana, o jehož osudu nemají blízcí žádné zprávy. Guaidó, který sám přišel o imunitu již v dubnu, opakuje, že podobné kroky opozici nezastraší.

„Snaží se vzít legislativní moc jako rukojmí, zatímco diktátor se opevňuje v paláci, v němž by neměl být, a podezírá všechny ve svém okolí. Dnes (v úterý) znovu ukázal svůj strach z legitimity AN,“ napsal Guaidó na twitteru v reakci na úterní dění.

Muž uznávaný více než padesátkou zemí za prozatímního prezidenta v neděli Madura obvinil, že se ve snaze umlčet opozici uchýlil ke „státnímu terorismu“ a cíleně mezi lidmi rozsévá strach. Socialistický vůdce označuje opoziční akce za snahu o puč řízenou ze zahraničí a hrozí svým oponentům vězením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme