Venezuela a Guyana se dohodly, že nepoužijí násilí. Spor o region Esequibo vyostřilo referendum

Venezuela a Guyana slíbily, že nepoužijí ve vzájemných sporech násilí. Stojí to v prohlášení po jednání prezidentů obou zemí, které se uskutečnilo v karibském státě Svatý Vincenc a Grenadiny, píše v pátek agentura AFP. Venezuela si nárokuje region Esequibo, který kontroluje Guyana a kde jsou velká ložiska ropy a drahých kovů. Napětí mezi státy zvýšilo venezuelské referendum z prosince, ve kterém voliči hlasovali pro připojení regionu k Venezuele.

Kingstown Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho guayanského protějšku Irfaana Aliho v Kingstownu

Venezuelský prezident Nicolás Maduro a jeho guayanský protějšek Irfaan Ali se setkali v Kingstownu | Foto: Miraflores Palace | Zdroj: Reuters

„Guyana a Venezuela se dohodly, že nebudou hrozit násilí ani ho nepoužijí proti druhé zemi za žádné okolnosti,“ stojí v prohlášení, které několik hodin po jednání prezidenta Guyany Irfaana Aliho s venezuelskou hlavou státu Nicolásem Madurem přečetl premiér karibského státu Ralph Gonsalves.

Venezuelané v referendu hlasovali pro převzetí většiny sousední Guyany. Letitý spor pokračuje

Číst článek

Oba prezidenti se podle prohlášení dohodli na pokračování dialogu, a chtějí se zdržet „zesílení jakéhokoliv konfliktu či neshody“. Prezidenti se podle prohlášení také dohodli na vytvoření komise, ve které budou zasedat mimo jiné ministři zahraničí a která bude o sporu jednat. Za tři měsíce by se pak Ali a Maduro měli setkat v Brazílii.

Ali po jednání řekl, že Guyana nehodlá předat žádnou část svého území sousednímu státu a že dále hodlá využívat nerostné bohatství ve sporném regionu. Maduro po jednání před tiskem nevystoupil, před schůzí však tvrdil, že chce vést s Guyanou dialog.

Spor o region Esequibo, v němž nyní žije na 125 000 lidí, výrazně oživila Venezuela před několika lety poté, co se v roce 2015 u pobřeží Guyany, respektive tohoto regionu, našla větší ložiska ropy. Před několika týdny spor vyhrotil Maduro, který o Esequibu uspořádal i referendum.

V něm se Venezuelané vyslovili de facto pro přičlenění regionu ke své zemi. Maduro krátce poté navíc oznámil, že jeho vláda začne s vydáváním licencí na těžbu ropy v Esequibu. Spor o toto území má kořeny v 19. století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme