Venezuela hledá řešení ekonomické krize, rýsuje se jednání vlády s opozicí

Venezuelská opozice a členové vlády se snaží zahájit rozhovory o řešení ekonomické krize. Oznámili, že se v Dominikánské republice sešli se skupinou vyjednavačů, aby se dohodli na možném jednání. Zatím se přitom obě strany od shody na budoucím vývoji spíše vzdalovaly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro

Venezuelský prezident Nicolas Maduro | Zdroj: Reuters

Ještě nedávno mluvil prezident o nepotřebném parlamentu a opoziční lídr se obracel na armádu.

Situace v zemi je přitom týden co týden horší. Německé aerolinky Lufthansa například o víkendu oznámily, že dočasně ruší lety. Nemohou totiž získat ze země tržby, protože vláda omezila výměnu místních bolívarů za dolary.

Sjednocená venezuelská opozice MUD (Jednotný demokratický stůl) si ale od možných rozhovorů s vládou moc neslibuje. Má za to, že prezident Nicolas Maduro chce jen získat čas. Jejich podmínkou je referendum o jeho odvolání, pro jehož vypsání nedávno získali potřebné podpisy.

Pod žádost se podepsalo přes 1,8 milionu Venezuelanů, stačilo přitom 200 tisíc jmen. Viceprezident Aristobulo Isturiz ale prohlásil, že opozice přišla se žádostí pozdě. Pravost podpisů by měl schválit Národní volební výbor, opozice ho však obviňuje, že proces schválně zdržuje.

Pokud by se referendum stihlo vyhlásit až po lednu příštího roku, v případě odvolání prezidenta by nastoupil na jeho místo viceprezident, tedy představitel vládních socialistů. Pokud by se ale stihlo dříve, volil by se nový prezident. Jeden z lídrů opozice Henrique Capriles prohlásil, že jediné řešení situace v zemi jsou právě předčasné volby.

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme