Občanská neposlušnost a vlastizrada. Venezuelský nejvyšší soud zbavil trojici poslanců imunity

Venezuelský nejvyšší soud v pondělí nařídil zbavit imunity trojici opozičních poslanců kvůli obviněním z vlastizrady či vzpoury. Informovala o tom venezuelská média. Tribunál nakloněný autoritářskému prezidentu Nicolási Madurovi v tažení proti opozicí ovládanému zákonodárnému sboru již přispěl k odebrání imunity téměř tří desítek opozičních poslanců.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Tomás Guanipa ve venezuelském parlamentu. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Trojice Juan Pablo García, José Guerra a Tomás Guanipa se podle generálního prokurátora Tareka Williama Saaba dopustila vedle zmíněných zločinů rovněž občanské neposlušnosti či veřejného podněcování k porušování zákonů a k nenávisti.

Maduro nepošle delegaci na jednání s vůdcem opozice Guaidóem, reaguje na americké sankce

Číst článek

Soud Saabovu návrhu na zbavení imunity vyhověl a nařídil Ústavodárnému shromáždění složenému z Madurových spojenců, aby o její odebrání formálně schválilo.

Opoziční představitelé označili krok za další svévolný útok na politiky vyjadřující nesouhlas s nedemokratickými postupy Madura a jeho vlády. „Poslanec García představuje nezpochybnitelné hodnoty Venezuelana, odvahu, důstojnost a touhu po svobodné Venezuele,“ napsal na twitteru exposlankyně a jedna z opozičních vůdkyň María Corina Machadová.

Poslanci bez imunity

Podle zpravodajského webu infobae.com již Madurův režim zbavil imunity 26 poslanců, z nichž šest již muselo kvůli soudům opustit posty zákonodárců.

Venezuelský parlament přišel o většinu svých pravomocí po vytvoření Ústavodárného shromáždění, do něhož nechal Maduro předloni zvolit své lidi v reakci na to, že parlament o rok dříve poprvé po 16 letech ovládla opozice.

Předseda parlamentu Juan Guaidó se letos v lednu prohlásil prozatímním prezidentem a pokouší se přimět k odchodu Madura, jenž je podle opozice odpovědný za porušování lidských práv, zničení hospodářství a rozpoutání humanitární krize. Socialistický vůdce však odstoupit odmítá a opozici viní ze snahy o puč, kterou ospravedlňuje tažení proti jejím představitelům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme