Ve Venezuele už není ani chleba. Je to humanitární katastrofa, říká bývalý velvyslanec Slavický

Venezuela patřila díky svým nerostným zásobám k nejbohatším zemím Latinské Ameriky. Reformy socialistických prezidentů ale zemi přivedly do stavu, kdy občanům chybí jídlo i základní léky. Miliony lidí Venezuelu opouštějí a Latinská Amerika zažívá takovou svou verzi migrační krize. O situaci ve Venezuele hovořil pro Český rozhlas Plus bývalý český velvyslanec ve Venezuele Stanislav Slavický.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Slavický | Foto: Jan Bartoněk

Podle místní vlády je migrace obyvatel do okolních zemí normální a zahraniční síly se jen snaží situaci zveličit. O hluboké krizi se tam nahlas prostě nemluví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus o dramatické situaci ve Venezuele

OSN už současný stav srovnává s migrační krizí ve Středomoří. Venezuelu už snad měly opustit miliony lidí, statisíce dalších jsou na cestě.

„Je nepochybné, že dochází k humanitární katastrofě. Venezuela stojí před totálním ekonomickým kolapsem,“ popisuje situaci Stanislav Slavický.

Podle Stanislava Slavického, bývalého českého velvyslance ve Venezuele, jsou výroky prezidenta Nicoláse Madura a dalších vládních činitelů, pouhé fráze. „Opakují se, snaží se vnitřně působit na masy lidí. Tak aby je hlavně nějak uklidnili,“ říká.

Jižní Amerika čelí největší migrační vlně za 50 let, z Venezuely utekly více než dva miliony lidí

Číst článek

Prázdné regály

„Před dvaceti lety se Caracasu říkalo Paříž Latinské Ameriky,“ upozorňuje Slavický. Jak se pak stalo, že je země před krachem?

„Úpadek byl skrytý. Když Hugo Chávez zemi převzal a začal svůj socialistický experiment, tak byly ještě banky plné peněz. Je to země, která má jednu z největších zásob nafty na světě. Potom došlo ke konfliktu s podnikatelskými kruhy, které naftu rafinovaly,“ odpovídá. A tak začala vypomáhat Čína.

„Venezuela sama o sobě nic moc nevyrábí a venkov rozhodně velká města nenasytí. Všechno je z dovozu,“ dodává Slavický.

Dřívější bohatství se postupem doby zmenšovalo. „Toho jsem byl svědkem už i před čtyřmi lety, když jsem tam ještě působil na velvyslanectví. Tehdy bylo obtížné třeba jen sehnat kuřata. Šoféři nám je tajně sháněli na různých obskurních trzích. Přitom šlo o drůbež dovezenou z Kolumbie. A to patřila diplomacie k privilegovaným oblastem,“ podotýká bývalý velvyslanec.

„Jsou tam prázdné regály. Není chleba, protože není mouka. Tu nemají kde sehnat a dokoupit, protože nemají peníze. Jejich měna totálně zkrachovala. Taková inflace tam nikdy nebyla, přestože problémy se směnou jsme měli už tehdy, kdy se pořád měnil kurz,“ popisuje Slavický.

Jan Bumba, Vítek Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme