Venezuela je druhý den v celonárodní stávce. Obětí protivládních protestů už je přes sto

Protesty proti prezidentovi Nicolási Madurovi v Caracasu | Zdroj: Reuters

Ve Venezuele začíná druhý den celonárodní stávky. Během prvního dne protivládních protestů zemřeli nejméně tři lidé. Celkový počet obětí demonstrací v zemi už za poslední čtyři měsíce překročil stovku. Opozice svolala dvoudenní stávku kvůli plánům prezidenta Nicoláse Madura na změnu ústavy.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celonárodní stávku ve Venezuele provázejí násilnosti a masové zatýkání. V některých čtvrtích metropole Caracasu se střetli demonstranti s policií.

Létaly kameny, zápalné lahve a na druhou stranu slzný plyn a gumové projektily. „Nová ústava nic nevyřeší," řekl jeden z demonstrantů. Během prvního dne stávky pak bylo zadrženo téměř 200 lidí.

Venezuelská opozice tvrdí, že se ke stávce v její první den připojila většina země. Protesty ale nepodpořily například některé chudší části venezuelské společnosti.

Státní podniky a úřady fungovaly. Caracaské metro jezdilo. Na dvoudenní protivládní stávku má pak v pátek navázat velký protestní pochod v Caracasu.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | Zdroj: Reuters

Opozice se obává, že ústava se změní tak, aby venezuelský prezident Nicolás Maduro mohl zůstat u moci a ještě více upevnit svůj autoritářský způsob vlády.

Tlak na venezuelskou vládu, aby od svého záměru ustoupila, se stupňuje i ze zahraničí. Na středečním zasedání Organizace amerických států předložilo třináct zemí včetně USA, Argentiny, Brazílie, Kanady nebo Mexika prohlášení, ve kterém označují postup prosazovaný Madurem za konečnou demontáž demokratických institucí.

Spojené státy navíc ve středu uvalily proti třinácti současným a bývalým vysokým činitelům Madurova režimu nové sankce. Tlak ze zahraničí proti záměru změnit ústavu ale venezuelský prezident odmítá.

dkk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme