Vůdce venezuelské opozice Guaidó se vrátil do země, vyzval k dalším protestům

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó se v pondělí odpoledne bezpečně vrátil do vlasti. Přistál na hlavním letišti Maiquetía u Caracasu, kde na něj v příletové hale čekali velvyslanci či konzulové několika států, informovala venezuelská média.

Caracas (Aktualizováno: 22:02 4. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelského opozičního lídra Juana Guaidóa v Caracasu přivítaly davy lidí | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Návrat Guaidóa, kterého už pět desítek zemí uznalo za prozatímního prezidenta, se očekával s napětím. Nebylo totiž jasné, zda autoritářský prezident Nicolás Maduro nechá svého hlavního politického soka zatknout, či zda ho vůbec pustí do země.

Guaidó se po více než týdnu vrátil do vlasti z cesty po okolních zemích, kde sbíral podporu jako prozatímní hlava státu. Před svým návratem vyzval stoupence opozice, aby v pondělí opět vyšli do ulic demonstrovat proti Madurovu režimu. Podle internetových médií se v řadě venezuelských měst, včetně Caracasu, už lidé scházejí.

Ya en nuestra tierra amada! Venezuela, acabamos de pasar migración y nos movilizaremos a dónde está nuestro pueblo!

#VamosJuntosALaCalle

17:22 – 04. 03. 2019

26207 62851

„Zpět v naší milované zemi! Venezuelo, právě jsme prošli imigrační kontrolou a teď zamíříme tam, kde jsou naši lidé,“ napsal Guaidó po příletu na svém twitterovém účtu.

Již na letišti poděkoval zástupcům 13 zemí, kteří jej po příletu přivítali jako prezidenta. Byli mezi nimi zástupci latinskoamerických zemí jako Argentina či Brazílie, ale i vyslanci Spojených států, Francie, Německa či Španělska.

„Dnes, navzdory všem obtížím, slavíme malé vítězství. Mohl jsem se vrátit do Venezuely díky mobilizaci lidí,“ ocenil podle opozičního listu El Nacional podporu obyvatel země Guaidó. Zároveň oznámil, že na úterý svolal schůzku se zástupci všech významných odborů, které chce přesvědčit, aby Madurovu režimu řekli „už dost“. Na sobotu pak svolal další protivládní demonstrace.

Svět se dívá

Madura před případným zásahem proti Guaidóovi při jeho návratu do Venezuely varovaly Spojené státy. Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton v pondělí konstatoval, že „prezident Guaidó se bezpečně vrátil do Venezuely. Jeho bezpečnost musí být zaručena. Svět se dívá,“ napsal na twitteru Bolton, podle něhož Washington i mezinárodní společenství odpoví „jasně a důrazně“ na jakýkoli pokus zabránit Guaidóovi v bezpečném návratu do země.

President Guaido safely returned to Venezuela today to continue his strong push for a democratic future for the people of his country. The United States fully supports Guaido and the National Assembly. His safety must be guaranteed. The world is watching.

19:28 – 04. 03. 2019

6773 15246

Případné zatčení Guaidóa by opozici poskytlo jasný důkaz represí Madurovy vlády proti jejím politickým protivníkům a vedlo by k ještě tvrdším sankcím ze strany Spojených států. Na druhé straně by opozice přišla o důležitou osobnost, která jí po letech vnitřní rivality přinesla jednotu.

Ani ruská, ani americká. Rezoluce o Venezuele v Radě bezpečnosti neprošly

Číst článek

„Po mém příletu, ať už diktátor (Maduro) podnikne cokoli, budeme pokračovat,“ vzkázal v pondělí ráno Guaidó na twitteru svým přívržencům. A na stejném místě už v neděli napsal: „Pokud se režim odváží mě zatknout, bude to jedna z posledních chyb, kterých se dopustí.“

Maduro minulý týden naznačil, že něco proti Guaidóovi podniknuto být může. „Nemůže si jen tak odejít a zase přijít… justice mu zakázala opustit zemi a já zákony respektuji,“ řekl v rozhovoru poskytnutém televizi ABC. Narážel tak na předběžné opatření, které soud vydal koncem ledna a jímž na žádost prokurátora obstavil Guaidóvi účty a zakázal mu vycestovat ze země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme