Venezuelská opozice převzala kontrolu nad třemi budovami diplomatického zastoupení v USA

Zástupci vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa získali kontrolu nad třemi budovami diplomatického zastoupení Venezuely ve Spojených státech. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na Guaidóova vyslance v USA Carlose Vecchia. Venezuelské ministerstvo informací dosud věc nekomentovalo.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelská opozice získala kontrolu nad dvěma budovami ve Washingtonu a konzulátem v New Yorku. | Foto: Gershon Peaks | Zdroj: Reuters

Většina diplomatů zastupující venezuelského prezidenta Nicoláse Madura Spojené státy již dříve opustila, malá část z nich ale v zemi zůstala a rozhodla se podpořit Guaidóa. 

Maduro ve vyostřené situaci překopává svůj kabinet. Vláda podle něj musí být schopna ‚čelit hrozbám‘

Číst článek

Venezuelská opozice získala kontrolu nad dvěma budovami ve Washingtonu, které patří venezuelskému ministerstvu obrany, a konzulátem v New Yorku, informoval Vecchio. Skupina očekává, že v „následujících dnech“ získá i venezuelskou ambasádu ve Washingtonu, dodal.

Guaidó se nechal 23. ledna prohlásit prozatímním prezidentem. Nicolás Maduro je podle něj hlavou Venezuely neoprávněně, protože jeho loňské znovuzvolení neodpovídalo demokratickým standardům. Guaidóa už uznalo jako hlavu státu na šest desítek zemí včetně USA.

Maduro Guaidóa nazval loutkou Spojených států, s nimiž rozvázal diplomatické styky a diplomatický a konzulární sbor povolal zpět do Caracasu. Z 55 členů sboru se 12 rozhodlo zůstat v USA a podpořit Guaidóa, řekl v pondělí Veccchio. Spojené státy stáhly zbytek zaměstnanců svého diplomatického zastoupení ve Venezuele minulý týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme