Humanitární kamion na venezuelsko-kolumbijské hranici začal hořet. Při nepokojích zemřeli dva lidé

Minimálně jeden z kamionů s humanitární pomocí pro Venezuelu začal na kolumbijské hranici hořet, informovala tamní televize NTN24. Na záběrech videa jsou vidět plameny a černý kouř, které halí návěs nákladního vozidla s krabicemi základních potřeb. U hranice s Brazílií zemřeli při nepokojích dva lidé a další zhruba tři stovky byly zraněny, uvedla agentura AFP s odvoláním na informace od organizace pro lidská práva.

Caracas (Aktualizováno: 6:12 24. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Není jasné, kdo humanitární konvoj zapálil, jak uvedl spolupracovník Radiožurnálu Martin Rey. „Informace se rozcházejí, jestli humanitární pomoc zapálili přímo vojáci, nebo jestli ji zapálili tzv. colectivos. Jsou to v podstatě lidé, kteří se tváří jako běžní civilisté, ale evidentně mají propojení s venezuelskou vládou, která je i vyzbrojuje," řekl Rey, který je přímo ve Venezuele.

Humanitární pomoc pro Venezuelu by mohla znamenat konec Madurovy vlády. Ten zvolil vyčkávací taktiku

Číst článek

„Jsou to v podstatě polovojenské skupiny. Většinou se pohybují na motorkách a často vyprovokovávají konflikty,“ dodal.

Humanitární konvoj se do Venezuely snaží z Kolumbie a Brazílie doručit například potraviny a léky.

Tomu se ale vojenské jednotky věrné prezidentovi Nicolasi Madurovi snaží zabránit a proti konvoji a podporovatelům opozice použily slzný plyn a gumové projektily.

Dva lidé, včetně čtrnáctiletého chlapce, byli zabiti při střetu s bezpečnostními silami na brazilsko-venezuelské hranici.

Šéf opozice Juan Guaidó, kterého západní země uznávají jako úřadující hlavu státu, na twitteru oznámil, že do Venezuely už projel z Brazílie první kamion s pomocí. Vůz se ale musel zastavit hned na kraji kvůli blokovací bariéře.

Humanitární konvoj se ale z Kolumbie do Venezuely nedostal. Na záběrech venezuelské televize jsou vidět silné plameny a černý kouř, který halí jeden z nákladních automobilů. Lidé začali kamion vykládat.

Přerušení diplomatických vztahů

Prezident Nicolas Maduro mezitím oznámil, že Venezuela zmrazila vztahy s Kolumbií a její velvyslanec a konzul musí zemi do 24 hodin opustit. V projevu řekl, že jeho vládě došla trpělivost a že nedopustí další útoky z kolumbijského území proti Venezuele. Vládu sousední země označil za fašistickou.

Šéf opozice Guaidó sám je na hranicích s Kolumbií. V kolumbijském pohraničním městě Cúcuta měla být původně humanitární pomoc vyložena a přes jeden z tamních mostů lidským řetězem přenesena do obce Ureňa na území Venezuely.

Právě tam už se dopoledne místního času (odpoledne SEČ) objevily střety, když ureňští obyvatelé začali z mostu odstraňovat železné zátarasy a ostnatý drát, aby umožnili kamionům projet. Národní garda proti nim použila slzný plyn a podle některých zdrojů po nich střílela. Podle místních zdravotníků zranění utrpělo více než 20 lidí.

Dezerce

Podle kolumbijských úřadů do země přešlo asi 60 členů venezuelských bezpečnostních sil. Je mezi nimi armádní major, který podle agentury AFP řekl, že nesouhlasí s Madurem a je pro to, aby humanitární pomoc byla do Venezuely vpuštěna.

Agentura Reuters později s odkazem na kolumbijský úřad pro migraci oznámila, že celkově přešlo 23 členů venezuelských bezpečnostních složek.

Madurovi je přesto stále věrná většina ozbrojených složek. Z jejich řad uteklo do Kolumbie jen několik jednotlivců, řekl spolupracovník Radiožurnálu Martin Rey.

23 members of Venezuelan security forces have deserted - #Colombia migration agency says

20:51 – 23. 02. 2019

175 156

Ve venezuelské metropoli Caracasu se mezitím konají soupeřící demonstrace. Na jedné straně se jich účastní tisíce stoupenců opozice a na straně druhé rovněž tisíce příznivců prezidenta Madura. Venezuelští vojáci už v pátek při střetu v oblasti přiléhající k brazilským hranicím zabili dva domorodé obyvatele a dalších nejméně 15 lidí zranili, z toho několik vážně.

Na kolumbijsko-venezuelské hranici se od sobotního časného rána místního času začaly shromažďovat skupiny lidí, které svolala venezuelská opozice k masovým demonstracím.

Televize zveřejnila na twitteru video, jak dva obrněné vozy se třemi členy venezuelské pohraniční stráže prorazily bariéru na hranici v obci Ureňa a přejely do kolumbijského města Cúcuta.

och, kah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme