Venezuelu trápí nedostatek benzinu. Lidé na něj ve frontách čekají i několik dní

Venezuelská armáda začala v některých oblastech země dohlížet na prodej benzinu. V posledních dnech se totiž začaly v řadě venezuelských měst, včetně metropole Caracasu, tvořit u čerpacích stanic i kilometrové fronty kvůli nedostatku benzinu. Panují tak obavy, že by napjatá atmosféra mohla přerůst v násilnosti, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelu trápí nedostatek benzinu. Muž tankuje pohonné hmoty u benzínové pumpy v metropoli Caracasu | Foto: Ivan Alvarado | Zdroj: Reuters

Příčinou nedostatku bezinu v zemi, která má největší zásoby ropy na světě, je vážná ekonomická krize a sankce, které letos USA zavedly na venezuelskou státní ropnou společnost, aby podpořily opozici ve snaze donutit k demisi autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Na neutrální půdě. Zástupci Madurovy vlády jednali v Oslu s lídry opozice o konci krize ve Venezuele

Číst článek

Právě řízená hospodářská politika jeho šestileté vlády stojí podle mnohých za krizí, v níž se lidem nedostává ani potravin a léků.

„Stojím ve frontě od včerejška, někteří kamarádi čekají na benzín už dva dny,“ řekl agentuře AFP Edwin Contreras z města San Cristóbal.

„Strávil jsem 12 hodin ve frontě a benzín jsem nesehnal. Ve dvě odpoledne řekli, že každý si smí koupit jen 20 litrů, ale v sedm hodin benzin došel,“ popsal situaci ve městě Maracaibo taxikář Víctor Chourio.

Venezuelu trápí nedostatek benzinu. Muž tankuje pohonné hmoty u benzínové pumpy v metropoli Caracasu | Foto: Ivan Alvarado | Zdroj: Reuters

Podle ekonomů citovaných deníkem The New York Times zažívá Venezuela nejhorší ekonomickou krizi na světě ve srovnání se zeměmi, kde není válečný konflikt.

Za kolapsem hospodářství stojí podle nich špatná vládní hospodářská politika Madura a jeho předchůdce Huga Cháveze.

Venezuelská policie zablokovala opozici vstup do parlamentu. ‚Nedáme se zastrašit,‘ reagoval Guaidó

Číst článek

Venezuelany trápí už několik let také výpadky elektrického proudu, které se letos zintenzivnily a zasáhly téměř celou zemi.

Elektřina nešla několik dní a kvůli tomu byly přerušeny i dodávky vody.

Vláda z toho obvinila opozici a USA, které se podle vlády sabotážemi snaží Madura svrhnout.

Faktem ale je, že tamní energetická infrastruktura je ve velmi špatném stavu, protože vláda nedostatečně investovala do její údržby. Podle opozice vláda také miliony z rozpočtu zpronevěřila.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro a vůdce opozice Juan Guaidó | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme