‚Všechny možnosti jsou na stole,‘ Americký viceprezident vyzval k tvrdšímu přístupu vůči Madurovi

Viceprezident Spojených států Mike Pence v pondělí vyzval k přijetí tvrdých sankcí proti Madurovi a zopakoval, že USA ve snaze o nastolení demokracie ve Venezuele nevylučují žádnou možnost. Učinil tak na jednání zástupců zemí podporujících opozičního lídra Juana Guaidóa. Americké země chtějí zesílit tlak na autoritářského vůdce Nicoláse Madura, většina z nich však zároveň chce předejít možnému konfliktu.

Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Mike Pence | Foto: Luisa Gonzalez | Zdroj: Reuters

Guaidó v pondělí vyzval k přitvrzení přístupu vůči Madurovi, neboť tolerance vůči němu by „mohla ohrozit stabilitu celého regionu“.

Přes víkend dezertovalo 156 venezuelských vojáků a policistů. Šéf opozice Guaidó se sejde s Pencem

Číst článek

Část předních představitelů venezuelské opozice před jednáním vyhlašovala, že chce přesvědčit Spojené státy a další země, aby k Madurovu odstranění použily sílu. Zástupci Brazílie, Kolumbie či Peru však dávali najevo, že ačkoli tvrdší přístup je na místě, vojenskou intervenci vylučují.

Politici desítky zemí se sešli dva dny poté, co venezuelská armáda na Madurův rozkaz nevpustila do země zahraniční humanitární pomoc a při zásazích jednotek věrných dosavadnímu prezidentovi zemřeli nejméně čtyři lidé.

Co všechno je na stole

Pence v Bogotě zopakoval své dřívější tvrzení, že „všechny možnosti jsou na stole“, a řekl, že USA stojí po víkendových událostech za Guaidóem ještě pevněji.

Ostatní země regionu by podle něho měly zavést postihy vůči venezuelskému státnímu ropnému průmyslu. Všechen majetek, který má na jejich území venezuelská vláda uložen, by měly tyto státy dát k dispozici Guaidóovým lidem, dodal Pence.

Humanitární kamion na venezuelsko-kolumbijské hranici začal hořet. Při nepokojích zemřeli dva lidé

Číst článek

Americké ministerstvo financí v pondělí uvalilo sankce na čtyři guvernéry venezuelských pohraničních států, v nichž v sobotu armáda zasahovala proti lidem snažícím se pomoci kamionům s humanitární pomocí z Brazílie a Kolumbie přes uzavřenou hranici.

Právě armáda a především důstojníci jsou pro změnu režimu ve Venezuele klíčoví. Zatím se je ale opozici nepodařilo přimět, aby se přidali na její stranu, i když už jim v lednu slíbila amnestii.

Nicméně o víkendu přeběhlo do Kolumbie na 160 venezuelských vojáků, kteří poté přísahali loajalitu Guaidóvi. V pondělí informovala opozice o dalších nejméně pěti přeběhlých vojácích.

Washington by podle agentury Reuters chtěl v úterý na zasedání Rady Bezpečnosti OSN prosadit rezoluci vyzývající k uspořádání nových prezidentských voleb v jihoamerické zemi.

Očekává se však, že pokud dojde k hlasování, bude proti Rusko, které stejně jako Čína Madurův režim podporuje. Moskva a Peking přitom patří k pěti stálým členům Rady bezpečnosti, kteří mají právo veta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme