Venezuelské úřady propustily po několika dnech sedm zahraničních novinářů. Osud jejich řidiče je nejasný

Venezuelské úřady zadržely tento týden sedm zahraničních novinářů, kteří v této jihoamerické zemi sledovali protesty proti autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi. Všechny už propustili, dva z nich ve středu a ostatní ve čtvrtek, informovaly o tom ve čtvrtek agentury EFE a AFP. Autoritářský venezuelský prezident Nicolás Maduro čelí domácímu i zahraničnímu tlaku, aby odstoupil. Za prezidenta se prohlásil vůdce opozice Juan Guaidó.

Aktualizováno Caracas (Aktualizováno: 17:56 31. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty mají přimět Madura k vypsání předčasných voleb, socialistický vůdce však národu sdělil, že je ochoten před řádným termínem vypsat nanejvýš volby parlamentní | Foto: Andres Martinez Casares | Zdroj: Reuters

Dva z propuštěných novinářů pocházejí z Francie, dva z Kolumbie a jeden ze Španělska. Poslední tři pracují pro španělskou tiskovou agenturu EFE a přijeli do země z Kolumbie.

„Tři reportéři agentury EFE zadržení ve Venezuele (Španěl Gonzalo Domínguez a Kolumbijci Maurén Barrigaová a Leonardo Muňoz), jsou právě vyhošťováni,“ uvedla odpoledne agentura EFE. Zatím není jasný osud jejich řidiče, který je Venezuelan a zatčen byl ve středu s nimi.

Krize ve Venezuele

Venezuelská opozice neuznává legitimitu nového mandátu prezidenta Madura, který začal 10. ledna. Guaidóa, který má v plánu uspořádat nové volby, podporují lidé na masových protivládních demonstracích. Stojí za ním i dvě desítky amerických zemí nebo EU, naopak Rusko, Čína, Írán nebo Turecko podporují Madura. Během protestů proti Madurovi podle OSN zemřely už čtyři desítky lidí, stovky dalších byly zatčeny.

Také dva Francouzi, kteří byli zadrženi v úterý při natáčení před prezidentským palácem v Caracasu, jsou už na svobodě. „Jsem šťasten, že mohou oznámit, že Baptiste des Monstiers a Pierre Caille byli propuštěni a brzy budou zpět v Paříži,“ uvádí se na twitteru francouzského televizního kanálu TMC, pro který novináři připravují pořad Le Quotidien.

Dva Chilany, kteří pracují pro státní televizi TVN, zatkli v úterý v noci také poblíž prezidentského paláce. Drželi je 14 hodin a následně vyhostili ze země, informoval chilský ministr zahraničí Roberto Ampuero. Důvodem jejich zadržení prý bylo, že pracovali v „bezpečnostní zóně“, uvedl ministr. „Tak se chová diktatura. Snaží se zadupat veškerou svobodu tisku,“ napsal Ampuero na twitteru.

Čtvrteční dopoledne

Madrid ve čtvrtek požádal o okamžité propuštění čtyřčlenného týmu španělské tiskové agentury. „(Španělská) vláda opakovaně venezuelské úřady žádá, aby respektovaly právní řád, lidská práva a základní svobody, jejichž ústředním prvkem je i svoboda tisku,“ sdělilo v komuniké španělské ministerstvo zahraničí.

Španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že pokud Maduro do neděle nevyhlásí prezidentské volby, zaštítí jako hlavu státu Guaidóa.

Venezuelská opozice se tajně setkává s armádou, tvrdí vůdce protivládních sil Guaidó

Číst článek

Agentura AP uvedla, že z týmu EFE nejprve ve středu zmizel kolumbijský fotograf a posléze si venezuelská tajná služba SEBIN přišla do kanceláře pro dva novináře - Španěla a Kolumbijce. Zadržený řidič je Venezuelan.

Dva Francouzi, kteří pracují pro televizní pořad Le Quotidien, byli zadrženi v úterý, když natáčeli před prezidentským palácem, uvedla AFP s odvoláním na diplomatické zdroje.

Dva Chilany, kteří pracují pro státní televizi TVN, zadrželi v úterý v noci také poblíž prezidentského paláce, drželi je 14 hodin a následně vyhostili ze země, informoval chilský ministr zahraničí Roberto Ampuero.

Důvodem jejich zadržení prý bylo, že pracovali v „bezpečnostní zóně“, uvedl ministr. „Tak se chová diktatura. Snaží se zadupat veškerou svobodu tisku,“ napsal Ampuero na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme