Rusko odvolalo z Venezuely velkou část poradců, píše The Wall Street Journal

Rusko odvolalo z Venezuely velkou část svých vojenských poradců a vyhodnocuje schopnost režimu prezidenta Nicoláse Madura čelit rostoucímu tlaku USA. Napsal to v neděli list The Wall Street Journal s odvoláním na osoby blízké ruskému ministerstvu obrany. Z původní tisícovky poradců ze státní zbrojní firmy Rostěch jich podle listu v latinskoamerické zemi zůstalo jen několik desítek. Podle Moskvy jsou ale údaje amerického listu výrazně přehnané.

Moskva/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | Zdroj: Reuters

Experti firmy Rostěch podle listu The Wall Street Journal cvičili venezuelské vojáky a radili při nákupu výzbroje.

Na neutrální půdě. Zástupci Madurovy vlády jednali v Oslu s lídry opozice o konci krize ve Venezuele

Číst článek

Jejich odchod z Venezuely byl postupný a rychlejšího tempa nabyl v posledních několika měsících.

Důvodem je nedostatek zbrojních kontraktů s Ruskem. Moskva zjistila, že Madurův režim už nemá peníze na to, aby platit služby vyplývající z dřívějších kontraktů.

Mluvčí společnosti Rostěch informaci The Wall Street Journal zpochybnil. Počty poradců uváděné americkým listem jsou podle něj ve skutečnosti desateronásobně nižší, složení poradenských týmů se mnoho let nezměnilo.

„Techničtí specialisté periodicky do země přijíždějí opravovat a obsluhovat dříve dodanou techniku. V těchto dnech například skončila technická obsluha letounů,“ řekl agentuře TASS nejmenovaný mluvčí.

Stažení poradců ukazuje ruské limity působení v Latinské Americe v době, kdy samotné Rusko prochází obtížným hospodářským obdobím, napsal The Wall Street Journal.

Zároveň jde o ránu pro Madura, který pomoc Ruska a Číny často vydával za příznak přízně globálních velmocí v době jeho sporu s Washingtonem.

Venezuelu trápí nedostatek benzinu. Lidé na něj ve frontách čekají i několik dní

Číst článek

Rostěch, který řídí přítel prezidenta Vladimira Putina Sergej Čemezov, čelí finančním problémům, protože americké sankce zablokovaly několik jeho velkých kontraktů.

Osoby blízké ruské vládě podle amerického deníku tvrdí, že Rostěch začal poměřovat politické bonusy podpory Madurovy vlády s rostoucí slabostí venezuelského režimu, což vedlo ke strategickému rozhodnutí omezit styky s Caracasem.

„Myslí si, že bitva je ztracena,“ citoval list svůj ruský zdroj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme