EURO 2020

Skotsko 0:0 Česko

Na neutrální půdě. Zástupci Madurovy vlády jednali v Oslu s lídry opozice o konci krize ve Venezuele

Tento týden se v Oslu konala jednání zástupců venezuelské vlády a opozice o poklidném ukončení krize ve Venezuele. Potvrdilo to v pátek norské ministerstvo zahraničí. Kontakty s tímto zaměřením už podle agentury AFP v zásadě potvrdili představitelé obou stran - vůdce opozice Juan Guaidó a šéf venezuelské diplomacie Jorge Arreaza.

Oslo/Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro a vůdce opozice Juan Guaidó | Zdroj: Reuters

„Norsko oznamuje, že zahájilo předběžné kontakty se zástupci hlavních politických subjektů ve Venezuele, aby přispělo k řešení současné situace v této zemi,“ citovala v pátek z prohlášení norského ministerstva zahraničí agentura AFP.

Venezuelská policie zablokovala opozici vstup do parlamentu. ‚Nedáme se zastrašit,‘ reagoval Guaidó

Číst článek

Také šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó, kterého od ledna uznalo téměř 60 zemí prozatímním prezidentem, potvrdil, že několik opozičních lídrů bylo tento týden v Norsku.

Později během pátku jako první za Madurův režim jednání potvrdil i ministr zahraničí Arreaza. „Prezident Nicolás Maduro a bolívarská revoluce vyjadřují vděčnost Norsku za podporu dialogu v zájmu míru a svrchovanosti,“ napsal Arreaza na twitteru.

Guaidó už ve čtvrtek řekl, že schůzky zprostředkované Norskem jsou téhož rázu jako jednání takzvané kontaktní skupiny (iniciativa EU a některých latinskoamerických zemí) či snaha Kanady o řešení krize.

Obvinění z vraždy příslušníka tajné služby

Autoritářský režim prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele ale pokračuje v represích vůči opozici. Madurův režim zintenzivnil represe opozice po 30. dubnu, kdy Guaidó obklopen vojáky vyzval lid a armádu k dalším masovým protestům za odstoupení Madura.

Po jeho boku se ten den objevil i uznávaný opoziční lídr Leopoldo López, kterého osvobodil z domácího vězení právě šéf tajné služby Manuel Figuera. Maduro pak šéfa tajné služby odvolal.

‚Je na čase povstat.‘ Venezuelský generál vyzval armádu, aby se postavila prezidentu Madurovi

Číst článek

Figuera, který se nyní skrývá na neznámém místě, opakovaně vyzval armádu, aby se přidala na stranu opozice. Ve čtvrtek také odsoudil Madurovu vládu za „vraždu“ svého bývalého kolegy z vedení tajné služby majora Jesúse Garcíi Hernándeze, který byl nalezen ten den mrtvý v hotelu ve městě San Antonio de los Altos ve státě Miranda na severu Venezuely.

García byl podle Figuery zavražděn Madurovými jednotkami, protože měl podle něj informace o korupci vyšetřované za jeho vedení tajné služby.

Figuera znovu vyzval vojáky, aby „ukončili utrpení lidu a svrhli diktátora Madura“.

„Na okamžik zavřete oči a poslouchejte zoufalé volání matek, které nemohou nakrmit své děti, nemocných, kteří nemají peníze na léky,“ vyzval Figuera vojáky. Dopis zakončil vzkazem Madurovi: „Dokázal jsi dlouho podvádět celý národ, ale já jsem tě prohlédl.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme