Madurův režim musí skončit, vyzývají někteří zahraniční lídři. Zároveň varují před krveprolitím

Představitelé řady zemí vyzvali k pokojnému přechodu Venezuely k demokracii v reakci na úterní události v této jihoamerické zemi. Lídr venezuelské opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó, který se od ledna snaží svrhnout autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, vyzval armádu, aby podpořila závěrečnou fázi svržení vlády. Do ulic Caracasu poté vyšli příznivci Guaidóa.

Caracas (Aktualizováno: 12:07 1. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | Zdroj: Reuters

„Vyzýváme vojáky a lid Venezuely, aby se postavili na správnou stranu, odmítli diktaturu a uzurpování moci Madurem. Společně za svobodu a demokracii v čele s prezidentem Guaidóem,“ napsal na twitteru kolumbijský prezident Iván Duque.

Jeho vláda v úterý navrhla mimořádnou schůzku takzvané Limské skupiny. Ta sdružuje patnáctku amerických zemí a vznikla v létě 2017 právě kvůli obnovení demokracie ve Venezuele.

Kolumbie spolu s USA stojí v čele mezinárodního diplomatického úsilí o svobodné volby ve Venezuele a podporuje Guaidóa, který se v lednu z pozice šéfa parlamentu prohlásil prezidentem. Učinil tak poté, co poslanci neuznali nový mandát Madura kvůli nesvobodným volbám.

Konec Madurova režimu? 

Také bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton v úterý vyzval venezuelskou armádu, aby podpořila opozici.

Naprosté embargo a nejvyšší sankce: Trump pohrozil Kubě kvůli podpoře venezuelského režimu

Číst článek

Bolton rovněž apeloval na venezuelského ministra obrany Vladimira Padrina, předsedu venezuelského nejvyššího soudu Maikela Morena a velitele prezidentské gardy Ivána Hernándeze Dalu, aby dostáli svým závazkům a zajistili poklidné předání moci Guaidóovi. Podle Boltona tato trojice vrcholných venezuelských činitelů souhlasila během uplynulých rozhovorů s opozicí, že Maduro musí z funkce odejít.

„Musí být připraveni jednat toto odpoledne a tento večer, aby přivedli další vojenské síly na stranu prozatímního prezidenta,“ proshlásil Bolton. Rovněž poznamenal, že nynější situace v zemi není pučem, neboť Guaidó je řadou zemí včetně USA uznáván jako prozatímní prezident.

O zapojení venezuelské trojice do snahy o obnovu ústavního pořádku v zemi hovořil podle Reuters rovněž zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams.

‚Rozhodující fáze začala.‘ Guaidó den před demonstrací vyzval vojáky ke svržení Madura

Číst článek

„Konají se zajímavá jednání Venezuelanů uvnitř režimu a mimo režim o návratu k ústavě,“ řekl Abrams. „Vyjednávali dlouho o způsobech obnovy demokracie, ale zdá se, že dnes se neposunou kupředu,“ dodal.

Bílý dům předtím uvedl, že americký prezident Donald Trump situaci monitoruje. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na twitteru napsal, že USA stojí za snahou venezuelského lidu o svobodu a demokracii.

„Lide Venezuely, přišel rozhodující moment obnovit v zemi svobodu,“ napsal na twitteru americký senátor Marco Rubio, který vyzval venezuelského ministra obrany Padrina, aby se postavil na správnou stranu.

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové uvedl, že britská vláda podporuje obnovu demokracie ve Venezuele, že tamní lid „už trpěl dost a Madurův režim musí skončit“.

Varování před krveprolitím

Za historický moment pro návrat demokracie a svobody do Venezuely označil úterý předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, který přivítal i zprávu o osvobození významného opozičního lídra Leopolda Lópeze z domácího vězení.

Chilské ministerstvo zahraničí mezitím oznámilo, že López s rodinou se uchýlil na ambasádu Chile v Caracasu. Doposud pobýval v domácím vězení, ale podle AP ho očividně osvobodili vzbouření vojáci.

K pokojné změně režimu ve Venezuele vyzvala i mluvčí španělské vlády a ministryně školství Isabela Celaáová, která varovala před „krveprolitím“. „Podporujeme okamžité prezidentské volby,“ uvedla v úterý před novináři po zasedání vlády.

Podpora Madura

Nejvyšší představitel Kuby Miguel Díaz-Canel odsoudil úterní Guaidóovu výzvu k masovým demonstracím a označil je za „pučistické hnutí, které chce zaplnit zemi násilím“. Podobně se v úterý vyjádřil i prezident Bolívie Evo Morales, podle něhož se USA „snaží vyprovokovat ve Venezuele násilí“.

Guaidó vyzývá už od ledna armádu, aby podpořila jeho snahu o přechod k demokracii a uspořádání svobodných voleb. Velká část vojáků se ale obává represí. Mnoho vojáků, včetně důstojníků, totiž režim poslal do vězení.

Od ledna Guaidóa podpořilo přes 1000 vojáků, kteří však emigrovali do Kolumbie. Dnes Guaidó na videu obklopen vojáky vyzval k definitivní fázi svržení prezidenta Madura a uvedl, že má podporu části armády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme