Venezuela kvůli hyperinflaci zvedne minimální mzdu. Vzroste na šedesát dolarů měsíčně

Venezuelská vláda oznámila zvýšení minimální mzdy a důchodů o 50 procent. To vše v době, kdy zemi sužuje hyperinflace. Podle prezidenta Nicoláse Madura to ochrání pracovní místa a příjmy obyvatel. Kritici se naopak obávají, že současná ekonomická krize se ještě zhorší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro během vystoupení v pořadu „En contacto con Maduro“ | Zdroj: Reuters

Opozice Madura obviňuje ze špatného řízení státu, hospodářství země bohaté na ropu se pomalu rozpadá. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že míra inflace se letos vyšplhá na 1600 procent, upozorňuje BBC.

Navýšení minimální mzdy na 40 000 venezuelský bolívarů, v přepočtu 60 amerických dolarů, je za poslední rok už pátým zvýšením. Míří hlavně na pracovníky ve veřejném sektoru, ozbrojené složky a důchodce.

Venezuela odložila zrušení své nejhodnotnější bankovky. Obyvatelé rabují sklady s jídlem

Číst článek

„V době ekonomické války a mafiánských útoků musíme chránit pracovní místa a příjmy zaměstnanců," řekl Maduro v pravidelném rozhlasovém a televizním projevu.

Míra inflace Venezuely je nejvyšší na světě. Ekonomiku země silně zasáhla nízká cena ropy, jejíž export je pro ni klíčový. Země trpí nedostatkem léků, potravin a dalšího základního zboží. Opozice z krize viní Madura i předešlých 17 let neúspěšné socialistické politiky. Žádají proto jeho odstranění. Maduro byl do čela země zvolen na šest let v roce 2013 poté, co zemřel jeho předchůdce Hugo Chávez.

Maduro z krize naopak viní elitu země, která se podle něj skrze sabotování ekonomiky snaží prosadit své politické cíle.

Hlavní podnikatelská asociace země uvedla, že růst mezd byl oznámen bez předešlých konzultací a může mít za následek propouštění a zavírání malých podniků. Opoziční zákonodárce José Guerra se obává, že centrální banka bude tisknout více peněz na pokrytí vyšších mezd, což bude mít za následek další navýšení inflace.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme