Maduro ve vyostřené situaci překopává svůj kabinet. Vláda podle něj musí být schopna ‚čelit hrozbám‘

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil rozsáhlé změny ve svém kabinetu, které zdůvodnil nutností změnit „fungování a metody“ vlády tak, aby byla schopna „čelit hrozbám“. Informoval o tom v noci na pondělí server BBC Mundo. Zatím neupřesněné změny ohlásil Maduro v době vyostřené politické krize a týden poté, co ekonomickou krizi ve Venezuele ještě zhoršil několikadenní výpadek elektřiny v celé zemi.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro se svou manželkou Cilií Floresovou míří na čtvrteční inauguraci.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Viceprezidentka Delcy Rodríguezová v neděli na twitteru informovala, že Maduro chystá rozsáhlou restrukturalizaci vlády, aby byla schopná „bránit vlast před jakoukoli hrozbou“.

Zoufalí pacienti, hlad a rozvoj šarlatánství. ,Venezuela absurditou připomíná Kafkův Proces,‘ říká filmař

Číst článek

Maduro opakovaně prohlašuje, že za krizi v zemi může opozice a USA, které se ho snaží svrhnout. Proto také vláda nevpustila do země humanitární pomoc, kterou USA a další země v únoru shromáždily u hranic v Kolumbii a kterou Maduro označil za americkou intervenci.

Politická krize ve Venezuele se vyostřila letos v lednu, kdy se předseda parlamentu Juan Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový Madurův mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Guaidóa už uznalo jako hlavu státu na šest desítek zemí včetně USA. Ústavní krize ale ve Venezuele trvá už od roku 2016, kdy Maduro po porážce své strany v parlamentních volbách začal s pomocí nejvyššího soudu označovat za nelegitimní veškerá rozhodnutí přijatá parlamentem.

Země v problémech

Ekonomická krize ve Venezuele trvá také už několik let, v zemi je nedostatek potravin a léků. Právě kvůli tomu i kvůli pronásledování opozice utekly z Venezuely za posledních několik let na tři miliony lidí. Výrazný podíl na této krizi má socialistická hospodářská politika vlády, která ale vinu odmítá s tím, že za krizi může sabotáž opozice a USA.

Předminulý týden postihl celou Venezuelu výpadek elektřiny, který začal 7. března a v některých regionech trval skoro týden. V zemi zůstaly zavřeny školy i obchody, v řadě oblastí byly přerušeny i dodávky vody.

Prozatimní prezident Guaidó vyzval k pochodu na prezidentský palác v Caracasu. Termín zatím neuvedl

Číst článek

Podle opozice zemřely nejméně dvě desítky pacientů, část z nich proto, že nedostala dialýzu. Vláda tato úmrtí popírá. Na výpadky elektřiny je Venezuela zvyklá už několik let, ten poslední byl ale nejrozsáhlejší a nejdelší.

Výpadek elektřiny označil Maduro za „kybernetický útok“ Spojených států a opozice. Podle opozice byl výpadek důsledkem toho, že vláda dlouhodobě špatně udržuje energetickou síť v zemi. Miliony ze státního rozpočtu určené na investice do energetiky vláda podle opozice zpronevěřila.

I Maduro v podstatě přiznal, že energetická infrastruktura země potřebuje reformu. V sobotu při návštěvě hydroelektrárny Simóna Bolívara na přehradě Guri podle agentury Reuters oznámil „hlubokou transformaci“ energetického sektoru. Zaměstnance elektrárny podle videa z jeho twitteru označil za hrdiny, kteří se „perfektně vypořádali s výjimečnou situací“, způsobenou kybernetickým útokem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme