Při protestech ve Venezuele zemřelo nejméně 13 lidí. Opozice tvrdí, že příznivci Madura zapalují auta

Při středečních protivládních protestech ve Venezuele zemřelo podle Meziamerické komise pro lidská práva (CIDH) nejméně 16 lidí, další desítky byly zraněny. Informuje o tom ve čtvrtek španělská agentura Europa Press. Také místní nevládní organizace OVCS uvedla, že obětí je nejméně 13.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelští policisté střílí gumové projektily na demonstranty

Venezuelští policisté střílí gumové projektily na demonstranty | Foto: Manaure Quintero | Zdroj: Reuters

„CIDH zaznamenala vážné porušování lidských práv ve Venezuele v souvislosti s dnešními manifestacemi, které si vyžádaly nejméně 16 obětí a desítky zraněných a zadržených,“ uvedla v noci na čtvrtek na twitteru CIDH, která je orgánem Organizace amerických států (OAS).

Šéf parlamentu Guaidó se prohlásil prezidentem Venezuely. Maduro vyzval armádu k zajištění pořádku

Číst článek

Opoziční deník El Nacional už v noci jmenoval několik konkrétních lidí, kteří byli při protestech zastřeleni bezpečnostními složkami. Celkem podle jeho nočních informací zemřelo nejméně devět lidí.

Deník také uvedl, že například ve státě Monagas na severu země skupina radikálů zahalených kapucemi vyvolávala násilnosti a zapalovala auta, podle deníku patřili zřejmě k příznivcům Madura.

Masové demonstrace po celé zemi svolal na středu předseda opozicí ovládaného parlamentu Juan Guaidó, který se během nich prohlásil úřadujícím prezidentem. Opozice, stejně jako řada amerických zemí, včetně USA, neuznávají legitimitu nového mandátu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, který začal 10. ledna.

Pokus o převrat

Loňské prezidentské volby totiž nebyly demokratické, režim pronásleduje opozici, porušuje lidská práva a svou řízenou hospodářskou politikou dostal zemi na pokraj ekonomického kolapsu. V případě, že se nový prezident neujme funkce, stává se podle ústavy úřadujícím prezidentem do uspořádání voleb šéf parlamentu.

Pokud se armáda nepřidá k opozici, Maduro protesty ve Venezuele potlačí, předpokládá expert

Číst článek

Guaidóa jako úřadujícího prezidenta uznaly mimo jiné Spojené státy, Kanada a několik latinskoamerických zemí. Také Evropská unie vyzvala Venezuelu k uspořádání svobodných voleb.

Naopak podporu Madurovi vyjádřily levicové vlády Bolívie či Kuby. Také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Madurovi v telefonátu řekl: „Maduro, bratře, vydrž, jsme s tebou.“ Též předseda dolní komory ruského parlamentu podle agentury Interfax uvedl, že Rusko prohlášení Guaidóa prezidentem neuznává.

Prezident Maduro označil středeční události za pokus o převrat, za níž stojí podle něj Spojené státy. Oznámil také, že Venezuela s USA přerušuje diplomatické vztahy a že Spojené státy mají tři dny na stažení svých diplomatů zpět do vlasti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme