‚Velmi drahé léky.‘ Venezuelský prezident Maduro oznámil, že z Ruska dorazí 300 tun pomoci

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v televizi ohlásil nadcházející dodávku stovek tun léků, zaslaných z Ruska. „Ve středu legálně dorazí 300 tun humanitární pomoci z Ruska,“ prohlásil Maduro s tím, že půjde o „velmi drahé“ léky, za které venezuelská vláda „důstojně zaplatí“. Americký prezident Donald Trump v pondělí vyzval venezuelské vojáky, jejichž většina je dosud věrná Madurovi, aby se přidali na stranu opozičního vůdce Juana Guaidóa.

Caracas/Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | Foto: Miraflores Palace | Zdroj: Reuters

Maduro znovu odmítl vpustit do strádající země americkou humanitární pomoc a léky, jak se domáhá opozice. Podle něj jde o „politickou show“ a „past“, nastraženou na žádost opozičního předsedy parlamentu Juana Guaidóa, kterého jako dočasného prezidenta podle agentury AFP uznala padesátka zemí světa. Guaidó již dříve prohlásil, že bez humanitární pomoci hrozí v bídou sužované Venezuele smrt až 300 000 lidí.

‚Sebrali nám pasy.‘ Venezuelská vláda nepustila do země europoslance, kteří přijeli za Guaidóem

Číst článek

Madurův režim se snaží zabránit tomu, aby opozice dostala do země potraviny a léky, které zejména Spojené státy dopravují na hranici sousední Kolumbie. Caracas v pondělí oznámil, že hodlá distribuovat vlastní humanitární pomoc pro chudé Kolumbijce, a také posiluje přítomnost vojáků u hranice s Kolumbií.

Autoritářský prezident Maduro tvrdí, že Venezuelané humanitární dodávky ze zahraničí nepotřebují a označuje organizaci pomoci za opoziční show. Tvrdí také, že dodávky humanitární pomoci mají předcházet vojenské intervenci Spojených států ve Venezuele. Madura jako prezidenta stále uznává řada států, včetně Ruska, Číny nebo Turecka.

Guaidó, který je od ledna předsedou venezuelského parlamentu, se prohlásil prozatímním prezidentem během demonstrací 23. ledna. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový prezidentský mandát Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

‚Žádná budoucnost‘

Guaidó, jehož USA a další čtyři desítky zemí uznávají za prozatímního prezidenta, se mimo jiné nabídkou amnestie snaží získat klíčovou podporu armády, která drží u moci Madura čelícího rostoucímu tlaku mezinárodního společenství.

Po bulharské i ruská banka. Gazprombank zmrazila účty venezuelské státní ropné společnosti

Číst článek

Trump v pondělí vzkázal příslušníkům venezuelských ozbrojených sil, aby na Guaidóovu nabídku přistoupili. V opačném případě je prý nečeká „žádná budoucnost, žádné východisko“ a „ztratí vše“.

Washingtonu podle Trumpa jde o předání moci ve Venezuele mírovou cestou, americký prezident však nevyloučil žádné řešení napjaté situace, která již měsíc poutá mezinárodní pozornost.

USA vyslaly do Venezuely desítky tun potravin a léků, které se však kvůli odporu Madura hromadí na kolumbijské straně hranice. Maduro, kterého jako prezidenta stále uznává řada států, včetně Ruska, Číny nebo Turecka, posiluje v posledních dnech přítomnost svých vojáků u hranice.

Potraviny do Kolumbie

K hranicím Venezuely dorazila humanitární pomoc. Guaidó vyzval armádu, aby pomohla s dopravou

Číst článek

Guaidó hodlá začít pomoc do země dostávat o víkendu, nespecifikoval však, jakou cestou. Na sobotu svolal demonstraci, která má za cíl přesvědčit armádu, aby hranice zprůchodnila.

Maduro opakuje, že země pomoc nepotřebuje a jeho ministr zahraničí v pondělí vyhlásil, že Venezuela o víkendu pošle 20 000 beden s potravinami pro chudé do Kolumbie. Guaidó to označil za cynismus.

Země čelí nejhorší politické a hospodářské krizi ve své historii, vyznačující se hyperinflací a nedostatkem základních potřeb.

Agentura TASS připomněla, že minulý týden do Venezuely bylo dopraveno více než 60 kontejnerů s 933 tunami léků z ciziny, hlavně z Číny a také z Kuby. Maduro v úterý ohlásil, že v příštích dnech budou ohlášeny dodávky dalších léků či surovin potřebných pro jejích výrobu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme