Další ‚techničtí specialisté‘ podle Moskvy do Venezuely nepojedou. USA přítomnost vojáků kritizovaly

Rusko nebude zvyšovat počet svých vojáků ve Venezuele. Agentuře RIA Novosti to ve čtvrtek řekl místopředseda ruské vlády Jurij Borisov. Koncem března přistála ve Venezuele dvě ruská letadla se stovkou vojáků a výzbrojí. Podle Moskvy jde o „technické specialisty“, kteří do nynější napjaté vnitropolitické konfrontace v zemi nijak nevstupují.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci během přehlídky na ruský Den vítězství | Zdroj: Reuters

Příjezd ruských vojáků vyvolal napětí mezi Washingtonem a Moskvou, kterou americký prezident Donald Trump vyzval k okamžitému odchodu, jinak prý nechává „všechny možnosti otevřené“.

Prezident Trump se setkal s manželkou Juana Guaidóa. Rusko vyzval, aby stáhlo své vojáky z Venezuely

Číst článek

Ruská strana nasazení svých vojáků obhajovala s tím, že byli vysláni na základě žádosti venezuelské vlády, a proto tam zůstanou, dokud bude potřeba.

Před měsícem náměstek venezuelského ministra zahraničí Yván Gil při návštěvě Moskvy řekl, že do Venezuely by mohli dorazit další ruští vojáci. Borisov ale ve čtvrtek v rozhovoru s ruskými novináři takovou možnost vyloučil. „Ani jsme na to nepomysleli,“ řekl místopředseda ruské vlády.

Podle amerických analytiků zřejmě ve Venezuele působí členové ruských speciálních jednotek a odborníci na kybernetickou bezpečnosti.

Agentura Reuters dříve uvedla, že posláním ruské mise je patrně pomoci režimu Nicoláse Madura a chránit kybernetickou infrastrukturu jeho vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme