EURO 2020

Chorvatsko 0:1 Česko

Exšéf venezuelské tajné služby se na videu postavil Madurovi. Vyzval k vybudování nového státu

Bývalý šéf venezuelské tajné služby Manuel Figuera, který se před týdnem postavil na stranu opozice, vyzval Venezuelany k vybudování nového státu a k boji s korupcí. Bylo to Figuerovo první veřejné vystoupení od 30. dubna, kdy ho autoritářský prezident Nicolás Maduro odvolal. Nejméně dva opoziční zákonodárci, kteří čelí stíhání v souvislosti s pokusem vyvolat vzpouru armády, se mezitím uchýlili na ambasády v Caracasu.

Video Caracas/Řím (Aktualizováno: 10:49 10. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video s prohlášením bývalého šéfa tajné služby zveřejnila na twitteru televize NTN24. Figuera se po svém odvolání skrývá. Ve středu přes opoziční média vyzval další své kolegy z armády, aby pomohli v zemi obnovit demokracii, a uvedl, že změna režimu je blízko.

Učinil tak den poté, co USA zrušily sankce, které vůči Figuerovi v minulosti zavedly.

Napětí na venezuelsko-kolumbijské hranici: Maduro vyzval armádu k maximální pohotovosti

Číst článek

Na videu bývalý šéf tajné služby říká, že obětoval vše boji s korupcí a nespravedlností. „Už stačilo obviňovat svět za naše strádání a žádat více obětování po našich obyvatelích, zatímco někteří vedoucí představitelé získali bohatství a sebrali ho našemu národu,“ říká Figuera ve videu, ve kterém v pozadí hraje venezuelská tradiční hudba.

Represe

Madurův režim mezitím pokračuje s represemi proti opozici. Venezuelské bezpečnostní složky ve středu zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi.

Ve čtvrtek se pak Zambranův kolega Richard Blanco uchýlil na argentinskou ambasádu v Caracasu.

Itálie v pátek potvrdila, že se do rezidence jejího velvyslance ve venezuelské metropoli uchýlil také opoziční poslanec Américo de Grazia, který byl stejně jako Blanco nebo Zambrano a další čtyři zákonodárci tento týden zbaven poslanecké imunity. Italské ministerstvo zahraničí však zdůraznilo, že italské velvyslanectví v Caracasu působí zcela v souladu s diplomatickými zvyklostmi.

„Člen venezuelského Národního shromáždění italského původu Américo De Grazia, jedna ze sedmi legitimně zvolených osob v Národním shromáždění (jež byly zbaveny imunity), byl přijat v rezidenci italského velvyslance v Caracasu,“ uvedlo v prohlášení italské ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo uvedlo, že vůči De Graziovi bylo zahájeno soudní vyšetřování. Poslanec na twitteru Itálii poděkoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme