Caracaský arcibiskup vyzval prezidenta Madura k rezignaci. Socialismus podle něj ,zruinoval zemi‘

Caracaský arcibiskup Jorge Urosa vyzval venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, aby odstoupil a uznal za prozatímního prezidenta lídra opozice Juana Guaidóa. Podle arcibiskupa a kardinála Urosy je současná katastrofální situace v zemi důkazem toho, že Madurova vláda není schopna vládnout.

Tento článek je více než rok starý.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro s vojáky

Venezuelský prezident Nicolás Maduro s vojáky | Foto: Miraflores Palace | Zdroj: Reuters

„Tahle hrozná energetická krize odráží neschopnost současné vlády řídit zemi,“ řekl Urosa v rozhovoru s agenturou ACI Prensa s odkazem na opakované a několikadenní výpadky elektřiny. Ty postihují řadu regionů už několik let, ale poslední měsíc zasáhly celou zemi. Kvůli nim jsou přerušovány i dodávky vody, zavírají se obchody a školy, problémy mají nemocnice, kde kvůli tomu podle opozice zemřely nejméně dvě desítky lidí.

Venezuelský ústavodárný sbor poplatný Madurovi zbavil Guaidóa imunity. Může tak být odsouzen

Číst článek

Podle caracaského arcibiskupa je důvodem ekonomické a humanitární krize ve Venezuele „neúspěšný ideologický projekt, marxistický socialismus, socialismus 21. století“, který „zruinoval zemi“.

Svobodné volby

Jako řešení krize vidí kardinál Urosa dočasnou vládu pod vedením Guaidóa, která má uspořádat svobodné a transparentní volby, aby mohla začít skutečná obnova země. Guaidó letos v lednu složil z pozice šéfa parlamentu přísahu jako prozatímní prezident poté, co parlament označil za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát vzešlý z nesvobodných voleb. Za hlavu státu Guaidóa uznalo už přes 50 zemí, včetně USA. Madura ale stále podporuje Rusko, Čína nebo Turecko.

Arcibiskup také odsoudil Madurovy výzvy civilním ozbrojeným skupinám, aby bránily svou vlast. Tyto takzvané colectivos, vyzbrojené Madurovou vládou, potlačují protivládní demonstrace a svévolně zasahují proti kritikům režimu. „Je zločin podporovat násilí ozbrojených skupin, které brání pokojným protestům. Vedení armády by to nemělo dovolit,“ řekl Urosa.

Kardinál také připomněl lednovou deklaraci venezuelských biskupů, která kritizovala Madurovu vládu. Biskupové v ní mimo jiné uvedli, že je „hřích chtít si udržet za každou cenu moc a prodlužovat tak neúspěšné vládnutí“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme