Američan na videu tvrdí, že ho najala floridská firma, aby svrhnul venezuelského prezidenta Madura

Venezuelská státní televize odvysílala doznání jednoho z Američanů, které před několika dny zajala venezuelská armáda při vylodění v zemi. Američan na videozáznamu tvrdí, že byl najat floridskou firmou, aby na objednávku venezuelské opozice do USA přivezl prezidenta Nicoláse Madura. List The Washington Post ve čtvrtek zveřejnil smlouvu, kterou podle něj s floridskou firmou uzavřela část venezuelské opozice.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, který drží dokument, který by měl dokládat pravdivost pokusu o jeho svržení | Zdroj: Reuters

Venezuelská vláda v neděli ráno místního času oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi, jejímž cílem bylo svrhnout Madurův režim. Ze zosnování akce obvinila místní opozici, Spojené státy a Kolumbii. Vlády obou zemí, které opozici dlouhodobě otevřeně podporují, zapojení do akce odmítly.

Vězeňská vzpoura ve Venezuele si vyžádala nejméně 40 obětí. Trestanci protestovali kvůli jídlu

Číst článek

Například americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že „kdyby USA byly do akce zapojeny, vypadala by jinak“. Také prezident Donald Trump řekl, že USA s tím nemají nic společného.

Od neděle venezuelská armáda a tajná služba zatkla ve Venezuele v souvislosti s údajnou námořní invazí přes dvě desítky lidí, včetně dvou Američanů Lukea Denmana a Airana Berryho.

Denman na záběrech odvysílaných ve středu venezuelskou televizí uvedl, že odstranění Madura si u floridské firmy Silvercorp objednal lídr venezuelské opozice a předseda parlamentu Juan Guaidó.

Denman na videu odpovídal na otázky, které mu pokládal někdo mimo záběr. Video je hodně prostříhané, uvedla CNN. Podle ní není jasné, zda Dunman nehovořil pod nátlakem.

Venezuelští lékaři se obávají nejhoršího. ‚Nefungující zdravotnictví epidemii nezvládne,‘ varují

Číst článek

Verzi o zapojení Guaidóa do údajného pokusu o Madurovo svržení, ve čtvrtek podpořil list The Washington Post, který uveřejnil smlouvu s částkou 231 milionů dolarů (5,36 miliardy korun) mezi firmou Silvercorp a venezuelskou opozicí. Podle Washington Post je pod smlouvou Guaidóův podpis.

Guaidó už dříve tento týden odmítl, že by měl vazby na firmu Silvercorp a že by s ní podepsal jakoukoli dohodu. Nicméně Guiadóův poradce Juan Rendon ve středu přiznal, že se Silvercorpem podepsal pouze „sondážní smlouvu“, která podle něj nikdy nebyla naplněna. Dodal, že Silvercorp provedl „zpackanou“ sebevražednou misi bez Guaidóovy podpory.

„Poskytoval služeb bude radit a podporovat Partnerskou skupinu v plánování a provedení operace na zajetí/zadržení/odstranění Nicoláse Madura (dále 'Primární cíl'), odstranění současného režimu a dosazení uznaného venezuelského prezidenta Juana Guaidóa,“ citoval ze smlouvy Washington Post, který tvrdí, že dokument získal od venezuelské opozice.

Plán načrtnutý ve 42stránkovém dodatku smlouvy obsahuje podrobné informace typu, jaké se mají použít nášlapné miny či slzný plyn. Nenabízí ale vysvětlení toho, jak by malý přepadový oddíl mohl přemoct stovky tisíc členů venezuelských bezpečnostních sil, kteří zůstávají věrní Madurovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme