Referendum o Madurově vládě hlásí větší účast než parlamentní volby. Policie během hlasování zatýkala

V referendu, které tento týden uspořádala venezuelská opozice jako protest proti autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura, hlasovalo téměř 6,5 milionu lidí. To je víc, než kolik jich přišlo minulou neděli k parlamentním volbám. Policie podle opozice při referendu zatkla několik lidí, zabavovala volební materiály a fotila si hlasující. Informoval o tom v noci na dnešek deník El Nacional. V zemi žije asi 28 milionů lidí.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maduro označil referendum za nelegitimní, má podle něj jen informační hodnotu | Foto: Miraflores Palace | Zdroj: Reuters

Velká část opozice parlamentní volby minulý týden bojkotovala jako nesvobodné. Neuznala je řada zemí, Organizace amerických států ani Evropská unie.

Fraška a podvod, hodnotí Pompeo volby ve Venezuele. Hlasování podle opozice provázela nízká účast voličů

Číst článek

Maduro označil referendum z tohoto týdne za nelegitimní. „Nikdo si nemůže myslet, že hlasování přes internet má právní či ústavní platnost, má jen informační hodnotu,“ prohlásil Maduro ve čtvrtek.

Hlasovat se mohlo od pondělí přes mobilní aplikaci a v sobotu osobně. Po sečtení 87 procent hlasů opozice v sobotu večer oznámila, že se referenda účastnilo celkem 6,46 milionu Venezuelanů, z toho 3,2 milionu prezenčně. Hlasů ze zahraničí přišlo na 845 000.

V posledních letech uprchlo do ciziny přes pět milionů lidí. Agentura AFP ale připomněla, že v opozičním referendu v roce 2017 byla účast vyšší než tento týden, tehdy hlasovalo na 7,6 milionu lidí.

Venezuelský opoziční vůdce López uprchl do Španělska. ‚Bojovat budu odkudkoliv,‘ vzkázal

Číst článek

Bojkot voleb

K volbám minulou neděli přišlo podle režimních údajů 6,2 milionu lidí (30 procent voličů), podle odhadu opozice volilo jen asi 2,7 milionu lidí. Volby vyhrála se 70 procenty hlasů Madurova socialistická koalice, noví poslanci by se měli ujmout funkcí v lednu.

„Referendum přebije podvod, demokracie zabije diktaturu,“ komentoval referendum šéf opozice Juan Guaidó, předseda dosavadního parlamentu, v němž má od předchozích voleb z roku 2015 většinu opozice a jehož činnost po celou dobu režim blokoval.

Guaidó se loni v lednu prohlásil prozatímním prezidentem, když parlament neuznal Madurův nový prezidentský mandát vzešlý z voleb z roku 2018. I ty velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné. Od loňska Guaidóa uznalo venezuelským prezidentem na 60 zemí, v čele se Spojenými státy. Madura dál podporuje mimo jiné Rusko, Čína nebo Írán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme