Venezuela nebude od příštího roku členem Rady OSN pro lidská práva, nahradí ji Chile a Kostarika

Venezuela nebude v dalším období členem Rady OSN pro lidská práva, v níž zasedá od roku 2020. Na úterním hlasování Valného shromáždění OSN byly na příští tři roky (2023 - 2025) na dvě místa vyčleněná pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast zvoleny Chile a Kostarika. Informovala o tom agentura Europa Press.

Ženeva/Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro

Venezuelský prezident Nicolas Maduro | Zdroj: Reuters

„Pokud by Venezuela byla zvolena, byl by to políček do tváře milionům Venezuelanů, kteří čelí represím tamního režimu,“ uvedla nevládní organizace UN Watch, která sídlí v Ženevě a sleduje činnost OSN.

Louis Charbonneau z organizace Human Rights Watch rovněž už minulý týden uvedl, že Venezuela nemůže být členem Rady OSN pro lidská práva mimo jiné proto, že v tamních káznicích je na 250 politických vězňů a v zemi jsou lidská práva porušována.

Venezuelské bezpečnostní složky mučí vládní oponenty. Represivní operaci řídí Maduro, tvrdí OSN

Číst článek

Venezuelská vláda kandidaturu pro další období zdůvodňovala mimo jiné tím, že Venezuela je „demokratický a sociální právní stát“. Řada zemí, v čele se Spojenými státy, i Evropská unie ale v předchozích letech vládu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura kritizovaly za nesvobodné volby a porušování demokracie.

Venezuela byla do Rady OSN pro lidská práva zvolena v říjnu 2019, zřejmě díky státům z organizace Hnutí nezúčastněných zemí, jíž tehdy předsedal Maduro a v níž většinu tvoří asijské a africké země. V úterý získala Venezuela 88 hlasů a předstihly ji tak Kostarika se 134 hlasy a Chile se 144 hlasy.

Valné shromáždění OSN v úterý volilo čtrnáct nových členů na období 2023 až 2025. Rada má celkem 47 členů a sídlí v Ženevě. Vznikla v roce 2006 a volba některých členů byla už v minulosti lidskoprávními organizacemi považována za nevhodnou, například od roku 2021 v ní zasedá i Čína a Kuba, tedy rovněž země kritizované za porušování lidských práv.

Letos v dubnu Valné shromáždění OSN schválilo, aby bylo z Rady vyloučeno Rusko kvůli invazi na Ukrajinu. Jeho místo do konce roku 2023 obsadila Česká republika.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme