Kanada neuznala výsledek venezuelských voleb, stejně jako dalších 13 zemí

Kanada a 13 latinskoamerických zemí oznámilo, že neuznává výsledky nedělních prezidentských voleb ve Venezuele, v nichž při rekordně nízké účasti zvítězil současný autoritářský prezident Nicolás Maduro. Volby, které velká část opozice bojkotovala, označily státy sdružené v takzvané Limské skupině za nedemokratické a nesvobodné a v reakci na to hodlají povolat své velvyslance ve Venezuele ke konzultacím. Informuje španělská agentura Europa Press.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro a jeho manželka.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro a jeho manželka. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Limská skupina, kterou tvoří mimo jiné Argentina, Brazílie, Kanada, Mexiko, Kolumbie nebo Chile, už před konáním prezidentských voleb ve Venezuele vyzývala k jejich zrušení či odkladu. Skupina těchto zemí vznikla loni v létě a od té doby kritizuje společně prezidenta Madura za potlačování opozice a porušování lidských práv. Pondělní společné oznámení o povolání velvyslanců ke konzultacím je zatím nejvýraznějším praktickým krokem, na němž se členové Limské skupiny shodli.

Venezuelským prezidentem bude dál Maduro. ‚Byla to urážka demokracie,‘ reagují na volby USA

Číst článek

Nedělních voleb se nesměli účastnit někteří přední opoziční lídři buď proto, že jim režim zakázal ucházet se několik let o veřejné funkce, nebo proto, že jsou ve vězení za „protivládní spiknutí“. Velká část opozice proto volby bojkotovala, což se odrazilo na rekordně nízké účasti. K volbám přišlo jen 46 procent voličů.

Za podvod označil venezuelské prezidentské volby už v neděli na svém twitterovém účtu americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Dvacítka bývalých iberoamerických prezidentů a premiérů v pondělí vyzvala země světa, aby na protest z Venezuely stáhly své velvyslance.

Hlasy za potraviny

Madura v neděli podpořilo na 5,8 milionu z celkových dvaceti milionů voličů. Podle opozičního lídra Henriho Falcóna, pro něhož hlasovalo asi 1,8 milionu Venezuelanů, si Maduro hlasy voličů koupil potravinovou pomocí. V zemi totiž kvůli krizi funguje přídělový systém a potravinové balíčky se rozdávají na základě vlasteneckých průkazů. Výhody voličům za jejich hlasy kritizoval i jeden z členů ústředí volební komise Luis Emilio Rondón.

Těm, kdo přijdou k volbám, sliboval Maduro v kampani více potravin. Museli ale při volbách navštívit červené kiosky, které stály u většiny volebních místností, a prokázat se tam vlasteneckým průkazem. Tuto kartičku má podle serveru BBC přes 16 milionů lidí. Podle výsledků voleb se tedy dala takto „koupit“ jen necelá třetina jejich držitelů.

V centru Caracasu po oznámení výsledků voleb už v noci vyšli lidé protestovat do ulic, podle opozičního deníku El Nacional tloukli do hrnců, což je forma protestu hojně používaná v Jižní Americe. U města Barquisimeto na severu Venezuely zablokovali demonstranti hořícími pneumatikami místní silnici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme