Venezuela volí parlament. Opozice má po letech šanci uspět, ukazují průzkumy

Venezuelané dnes rozhodují o novém složení parlamentu. Přes 19 milionů voličů vybere 163 poslanců do jediné komory národního shromáždění. Hlasování se považuje za klíčové pro levicovou vládu prezidenta Nicoláse Madura. Podle průzkumů by mohla zvítězit opozice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlamentní volby ve Venezuele by po letech mohla vyhrát pravicová opozice

Parlamentní volby ve Venezuele by po letech mohla vyhrát pravicová opozice | Zdroj: Reuters

Nástupce doposud oblíbeného zemřelého Huga Cháveze sice ve funkci zůstane, ale pravicová opozice má poprvé po 16 letech reálnou šanci uspět ve volbách. Svědčí pro to výsledky aktuálních předvolebních průzkumů.

Venezuelané volí uprostřed rostoucí kriminality a zhoršující se ekonomiky. V zemi je velký nedostatek zboží. Opozice z něj viní vládu, ta mluví o ekonomické válce svých odpůrců a podnikatelů. Předvolební kampaň je nezvykle vyhrocená. Neobešla se bez násilí.

Necelé dva týdny před volbami někdo zastřelil přímo na předvolebním mítinku opozičního politika Luise Díaze. Stál hned vedle manželky vězněného Lepolda Lópeze Lilian Tintorové.

„Dva útoky proti nám představují teroristický stát Nicoláse Madura a já za to přičítám přímo zodpovědnost jemu, může za to Nicolás Maduro,“ řekla po incidentu první dáma venezuelské opozice. Podle Tintorové byla terčem útoku ona, a nebylo to poprvé.

Lilian Tintori, manželka vezněného vůdce opozice Leopolda Lopeze | Foto: Reuters

Venezuelský prezident to okamžitě odmítl. Zastřelený politik byl prý mafián.

Opozice i některé zahraniční skupiny ale obviňují už dlouho socialistickou vládu z nedemokratického postihu odpůrců. Třeba Leopoldo López, který vede opoziční stranu Voluntad Popular, je pro ně politický vězeň.

Lídr opozice se do vazby dostal za údajné podněcování k násilí při loňských protestech proti Madurovi. Nepokoje si vyžádaly přes 40 obětí. Soud letos v září poslal Lopéze do vězení na 13 let a devět měsíců. Jeho odsouzení vyvolalo vlnu mezinárodní kritiky.

Leopoldo López i tak zřejmě bude moci odevzdat svůj hlas ve volbách. Informoval o tom po dnešní schůzce s venezuelským prezidentem Madurem bývalý kolumbijský prezident Andrés Pastrana, který na volby dohlíží coby pozorovatel. Venezuelské úřady jeho prohlášení nepotvrdily.

Kromě Pastrana dohlíží na volby také exprezidenti několika latinskoamerických zemí a někdejší premiér Španělska. Společně žádali prezidenta Madura, aby jim umožnil navštívit Lopéze. Chtěli také, aby Maduro povolil hlasovat uvězněným představitelům opozice.

Krize není, podnikatelé schovávají zboží

Nicolás Maduro, který často využívá dodnes velmi oblíbené figury exprezidenta Huga Cháveze, často mluví o nepřátelích takzvané revoluce. Pro něj to jsou i podnikatelé, kteří údajně schovávají zboží a vytvářejí fronty. Čerstvý příklad Maduro dal tento týden na předvolebním mítinku:

„Ukázalo se, že obchod byl plný zboží, ale vedoucí dostal příkaz zavřít, abyste všichni trpěli, aby lid trpěl. Zavolal jsem ministrovi vnitra a dal mu příkaz, aby okamžitě poslal tajnou službu a zavřeli ho.“

Venezuelané volí nový parlament. Předvolební průzkumy ukazují, že by poprvé po letech mohla uspět opozice | Foto: Reuters

Část lidí věří tomu, že za fronty na základní potraviny na příděl, nedostatek léků či zdravotnického materiálů může takzvaná ekonomická válka, kterou podle vlády vede opozice s podporou například ze Spojených států.

Prezident Maduro často hovoří také o vnějších nepřátelích: „Nedělní volby jsou rozhodnutím mezi dvěma modely – vzpurnou, čistou, bolívarskou a chávezovskou vlastí a proti tomu modelem antivlastenců, zrádců, nízkých amíků a zkorumpovaných pravičáků.“

Pravicové strany se ale snaží přesvědčit voliče, že za prázdné regály a zdražování, které má dosáhnout více než 160 procent, i zvyšující se zločinnost, může právě vláda. Lidé, kteří mluví ve jménu chudých, jsou prý ti, co chudobu ještě víc rozeseli. Povinností opozice je tak odpovědět těm, kteří trpí hladem. Chudí lidé podle pravice nejsou majetkem vládnoucí socialistické vlády.

Opozice, jejíž většina se sjednotila do jediné kandidátky, doufá, že tentokrát už vládnoucí socialisty-chávisty porazí.

Pokud se jí to podaří, bude to znamenat, že socialisté prezidenta Nicoláse Madura nebudou moci vládnout tak lehce jako doposud. Problematické pro ně bude například schvalování dekretů, které Maduro vydává.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro | Foto: Reuters

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme