Venezuela volí prezidenta. Opozice viní soupeře z porušování pravidel

Venezuelané volí nového prezidenta. Volební místnosti se otevřely v šest hodin tamního času, tedy půl hodiny po poledni času středoevropského. Opozice mezitím vznesla oficiální stížnost na vládní socialisty, které obviňuje z porušení volebních pravidel. O volby je mezi obyvateli obrovský zájem, na hlasování se někde stojí fronty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelané stojí frontu před volební místností. Země volí nového prezidenta, nástupce zesnulého Huga Cháveze. 14. 4. 2013 | Zdroj: Reuters

Lidé před hlasovacími místnostmi lidé často stáli dlouhé hodiny. Jak sami přiznali, uvědomují si, že jde o hodně. „Rozhoduje se o budoucnosti země, Venezuela potřebuje něco lepšího. Je důležité, abychom volili hlavně my, mladí voliči. Už potřebujeme změnu a zlepšení,“ říká mladá volička a další žena ji doplňuje:

„Chci, aby nový prezident vrátil naše venezuelské zdroje Venezuelanům. Aby je přestal rozdávat Kubě a dalším zemím okolo. Nepotřebujeme Kubu ani Čínu.“

Socialistický kandidát, úřadující prezident Nicolás Maduro, navštívil v předvečer voleb hrobku bývalého prezidenta Huga Cháveze. Záběry odvysílala státní televize. Opozice to označila za pokračování kampaně, která oficiálně skončila ve čtvrtek.

Opoziční kandidát, guvernér státu Miranda Henrique Capriles řekl, že nepřipustí manipulaci s výsledky voleb.

Vládní kandidát Maduro vyzval občany, aby šli k volbám. Madura doporučil za svého nástupce bývalý prezident Chávez, který 5. března zemřel na rakovinu.

Očekává se, že ve venezuelských volbách zvítězí úřadující prezident a Chávezův chráněnec Nicolás Maduro | Foto: Reuters

Přímo ve volební místnosti v metropoli Caracasu je jako neoficiální pozorovatel i český europoslanec Edvard Kožušník.

„Volby byly pod velký časovým presem a jednotlivé strany a kandidáti měli na kampaň pouze deset dnů. Dalším fenoménem jsou média,“ všímá si Kožušník a vysvětluje:

„Na jedné straně provládní státní televize, která v té kampani prosazovala svého provládního kandidáta Madura. A na druhé straně sociální sítě, twitter, kdy opoziční kandidát Capriles má přes dva a půl milionu takzvaných followerů. Takže je to střet těch starých médií ovládaným vládními složkami a sociálních médií, která si přivlastnil opoziční kandidát.“

Pozorovatelé očekávají pravděpodobné vítězství provládního kandidáta Madura, který si nad svým rivalem před volbami držel více než desetiprocentní náskok. Volební místnosti se uzavřou půl hodiny po půlnoci středoevropského času. Nový venezuelský prezident by měl být znám v pondělí ráno.

Helena Berková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme