Venezuela zatkla starostu Caracasu a opozičního předáka Ledezmu

Venezuelský režim zatkl významnou postavu opozice. Starosta Metropolitní oblasti Caracas Antonio Ledezma se měl podle prezidenta Nicoláse Madura podílet na protivládním spiknutí vedeném Spojenými státy. Jeho zatčení přichází přesně rok po vypuknutí velkých protivládních protestů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Madura (archivní foto)

Venezuelský prezident Nicolás Madura (archivní foto) | Zdroj: Reuters

O tom, kde teď opoziční politik je, neví ani jeho žena, ani nejbližší spolupracovníci – nemají ani informace o tom, jestli je z něčeho obviněný.

Antonia Ledezmu zatkli agenti tajné služby přímo v jeho kanceláři. Podle svědků vyrazili dveře a vystřelili do vzduchu.

Ministerstvo zahraničí USA označilo obvinění Ledezmy z puče za nepodložené a lživé. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch vyzvala k jeho okamžitému propuštění.
Pramen: ČTK

„Bude se zodpovídat před soudem ze všech spáchaných zločinů proti míru, bezpečnosti a ústavě,“ prohlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Neupřesnil ale, jaké konkrétně to jsou.

Ledezma se při loňských protestech přidal k radikálním odpůrcům prezidenta a jeho socialistické vlády, nikdy ale nebyl hlavním vůdcem opozice. V minulosti se střetával i s bývalým prezidentem Hugem Chávezem.

Od loňských demonstrací se situace ve Venezuele zhoršila.

Nicolás Maduro obviňuje opozici a část podnikatelů z ekonomické války proti socialistické vládě a v uplynulém týdnu obvinil tři důstojníky letectva z přípravy puče.

Ve Venezuela zatkli starostu Caracasu Antonia Ledezmu (archivní foto) | Foto: Reuters

Ledezmovo zatčení vnímá opozice jako agresi

Tajemník opoziční koalice Demokratické jednoty Jesus Torrealba zásah policie tvrdě kritizoval. Podle jeho slov jde o agresi nejen vůči Ledezmovi a vůči opozici, ale také vůči právu Venezuelanů žít v míru.

Někteří opoziční politici se ale podivují nad tím, že se terčem útoku stal právě Ledezma. Jeho jméno je spojené hlavně s loňskými protesty proti Madurovi, protože vedl křídlo zvané Odchod.

Ledezma ale není považovaný za adepta na prezidenta Venezuely, nemá totiž širší podporu veřejnosti.

Podporovatelé vlády mu přezdívají stárnoucí dinosaurus nebo upír v narážce na to, že je ve svých 59 letech už údajně příliš starý.

David Koubek, mkp, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme