Venezuelu zasáhlo silné zemětřesení. Jeho ohnisko ale bylo hluboko, škody jsou malé

Severovýchodní Venezuelu zasáhlo v úterý silné zemětřesení. Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 7,3 stupně, venezuelští seismologové naměřili 6,3 stupně. Žádné oběti hlášeny nejsou. Škody jsou podle dosavadních informací jen malé a to zřejmě díky tomu, že se ohnisko nacházelo poměrně hluboko, informovala ve středu agentura AP. Původní varování před tsunami bylo odvoláno.

Caracas (Aktualizováno: 7:08 22. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek z roku 1997, tehdy severní Venezuelu zasáhlo zemětřesení o síle 6.9. | Zdroj: Reuters

Země se ve Venezuele otřásla v úterý v 17.31 místního času (úterý 23.31 SELČ). Epicentrum zemětřesení se podle USGS nacházelo 20 kilometrů severozápadně od obce Yaguaraparo, která leží asi 450 kilometrů východně od Caracasu. Ohnisko se nacházelo v hloubce 123 kilometrů.

Bilance nedělních otřesů v Indonésii: nejméně 13 lidí zemřelo, 1800 domů bylo poškozeno

Číst článek

„Naštěstí nikdo nepřišel o život a nezaznamenali jsme ani žádné významné škody,“ uvedla viceprezidentka Delcy Rodríguezová.

Také podle venezuelského ministra vnitra Néstora Reverola nemají úřady prozatím informace o škodách či obětech zemětřesení. Na twitteru ministr vyzval obyvatele ke klidu. Guvernér státu Sucre, ve kterém Yaguaraparo leží, uvedl, že situace je klidná a „dosud“ nemá informace o větších škodách.

„Byl to hrozný šok. Země se hýbala jako na lodi,“ uvedla reportérka listu El Universal, která byla v době otřesů ve městě Irapa nedaleko epicentra. Podle ní se na některých budovách po zemětřesení objevily trhliny.

Počet obětí zemětřesení v Indonésii stoupl na 131, bez domova je na 156 tisíc lidí

Číst článek

V hlavním městě Caracasu bylo podle agentury AP evakuováno několik budov. Otřesy pocítili i lidé v kolumbijské metropoli Bogotě, která je od epicentra vzdálená zhruba 1400 kilometrů. Na části karibského ostrova Trinidad došlo v důsledku zemětřesení k výpadku elektrického proudu.

Americké středisko USTWC vydalo nejprve varování před tsunami a to v okruhu 300 kilometrů od epicentra, později jej ale odvolalo.

Úterní zemětřesení bylo podle USGS nejsilnější, jaké Venezuelu zasáhlo za posledních více než sto let. O něco slabší otřesy si v roce 1997 vyžádaly zhruba osm desítek obětí, tehdy se ale ohnisko otřesů nenacházelo v takové hloubce jako nyní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme