Venezuelané se potýkají s nedostatkem zboží, vláda obsadila soukromý velkosklad

Venezuelská vláda obsadila sklady soukromé firmy se zásobami nedostatkového zboží. Policie chce zatknout majitele společnosti. Venezuelský viceprezident Jorge Arreaza obvinil opozici, že chystá proti vládě ekonomický puč. Zboží totiž podle něj patří nadnárodní společnosti Procter & Gamble, která je napojená na jednu z opozičních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé stojí Bicentenario forntu před státem provozovaným supermarketem Bicentenario v Caracasu

Lidé stojí Bicentenario forntu před státem provozovaným supermarketem Bicentenario v Caracasu | Zdroj: Reuters

Ve skladu bylo přes 50 tisíc litrů mléka, 40 tun rýže, 160 tisíc plechovek tuňáka, o něco tisíc víc balení dětských plenek, šampony a prášky na praní.

Přímo v jednom z obsazených skladů vystoupil před televizními kamerami viceprezident Jorge Arreaza a prohlásil, že zboží přejde do rukou socialistické revoluce, tedy že bude distribuováno mezi občany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Venezuelská vláda obsadila sklady s nedostatkovým zbožím. S podrobnostmi se přihlásil zpravodaj David Koubek

Od roku 2013 totiž platí zákaz vytvářet zásoby a všechno zboží musí jít rovnou do obchodů. V opačném případě hrozí obchodníkům vězení či znárodnění zboží.

Socialistická vláda tvrdí, že podnikatelé tak spekulují na vyšší ceny a vedou proti ní ekonomickou válku. I proto je prý ve Venezuele inflace přes 60 procent.

Kvůli malým zásobám je ale teď v době dovolených v obchodech ještě větší nedostatek zboží než dřív. Guvernéři tří venezuelských států teď zakázali lidem stát v noci ve frontách.

Prázdné regály v supermarketu Makro v Caracasu | Foto: Reuters

David Koubek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme