Volby do Madurova parlamentu Venezuelany nezajímají. Opozice je bojkotuje

Značný nezájem venezuelských voličů provází podle médií nedělní volby do nového Ústavodárného shromáždění. Velká část obyvatel země stižené těžkou politickou a ekonomickou krizí vyslyšela volání opozice ovládající parlament, která projekt prezidenta Nicoláse Madura bojkotuje, neboť ho považuje za nedemokratický krok směřující ke změně ústavy a zakotvení autoritářského režimu.

Caracas (Aktualizováno: 22:32 30. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hlavním městě Caracasu už odvolil prezident Maduro. Volby označil prvním hlasem pro svobodu a nezávislost. | Zdroj: Reuters

Vytvoření nového zákonodárného sboru dlouhodobě kritizuje opozice, podle které tak Maduro plánuje nastolit diktaturu. Členové opozičních stran se rozhodli hlasování bojkotovat a do voleb nekandidovali.

Krize ve Venezuele se dál prohlubuje. Maduro brojí proti USA, ač je na nich životně závislý

Číst článek

Několik hodin před půlnocí středoevropského času, kdy hlasování skončí, byly podle agentury AP volební místnosti poloprázdné či v nich bylo nejvýše několik desítek lidí, ačkoli při předešlých volbách se zde ve stejné době tvořily dlouhé fronty.

Řada volebních center ve čtvrtích metropole Caracasu obývaných především příznivci opozice byla dokonce zavřena.

Při protestech zemřeli čtyři lidé

Podle některých komentátorů se prezident dostal do úzkých, když více než 70 procent národa nesouhlasí s nedělními volbami a potenciální změna ústavy přináší rozkol i do řad jeho socialistů.

Venezuelská prokuratura v neděli oznámila, že v noci byl neznámými ozbrojenci ve svém domě zavražděn advokát José Félix Pineda, který kandidoval do shromáždění za stát Bolívar. Podle svědků citovaných listem El Universal dvojice pachatelů vyloupila jeho byt a muže zavraždila.

'Globální kampaň'

V hlavním městě Caracasu už ráno odvolil prezident Maduro. Volby označil prvním hlasem pro svobodu a nezávislost. „Během globální kampaně jsme byli klidní, vyrovnaně jsme přistoupili k zásahům proti teroristům a násilí. Nyní jako země žijící v míru uplatňujeme právo na volbu. Zvu k hlasování všechny občany, kteří věří, že mají ústavu ve svých rukou a mohou říct své ano,“ řekl o hlasování prezident.

Po celé zemi se od dubna konají protivládní protesty a při potyčkách zemřelo přes sto lidí. Násilnosti v pátek zmírnila nová vyhláška, podle které se pod hrozbou vysokých trestů nesmí demonstrovat až do úterý.

Země je ve vleklé krizi

Podle opozičního poslance Ismaela Leona přitom lidé chtějí jen jedno - aby vláda v Caracasu vypsala nové všeobecné volby. Kromě chystaných reforem Venezuelanům vadí taky rostoucí chudoba.

Ve Venezuele v sobotu demonstroval proti hlasování jen malý počet lidí. Porušili tak v pátek vydaný zákaz protestů. Za jeho nedodržení hrozí až 10 let vězení.

Je pravděpodobné, že budou demonstrace pokračovat i v neděli. Při nepokojích od dubna zemřelo v zemi přes 100 lidí.

Země prochází ekonomickou krizí a na trhu je nedostatek jídla a léků. Podle Světové zdravotnické organizace se v zemi kvůli tomu rozšířil záškrt.

Ve Venezuele se konají volby do Ústavodárného shromáždění. Na fotce z volební místnosti Caracasu v pozadí podobizna bývalého prezidenta Huga Cháveze | Zdroj: Reuters

Muž s venezuelskou vlajkou na ulici v Caracasu | Foto: Ueslei Marcelino | Zdroj: Reuters

Václav Jabůrek, haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme