Venezuelané začínají místo bolívaru obchodovat s vlasy. Vydělávají tak na jídlo i léky

Ve Venezuele přibývá žen, které si zkracují účes. Nejde ale o žádný módní trend. Mnozí Venezuelané se snaží prodejem vlasů vydělat na jídlo pro děti i na léky. Stát se potýká s vleklou hospodářskou krizí a lidem často scházejí základní potraviny.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelanky začínají prodávat své vlasy, movitějším je pak prodávají na paruky | Foto: Fotobanka Pixabay

„Kam jsme se to dostali? Prodávám své vlasy, abych měla na jídlo pro děti. Už jsem to udělala dvakrát. Taky jsem už prodala vlasy své čtrnáctileté dcery,“ popisuje nelehkou finanční situaci své rodiny 30letá Crismary Gonzalezová.

Žena, která žije v Maracaibu, se lesklých černých vlasů vzdala opakovaně. Za kštici může dostat v přepočtu necelých 500 korun. A v Panamě nebo Kolumbii ještě víc.

Podle agentury Reuters to představuje víc než tři měsíční venezuelské minimální mzdy.

„Kupuju od nich lokny, protože jinak by se ženy ani nedostaly domů. Lidé teď prodávají vlasy z opravdové nouze,“ říká Aria Paezová, majitelka obchodu ve Venezuele, kde vlasy vykupují a movitějším ženám pak prodávají ve formě paruk nebo prodloužení.

Crismary Gonzalezová svých vlasů nelituje. Ty prý dorostou a hladové děti jsou pro ni na prvním místě.

Situaci ve Venezuele dále zhoršuje i vysoká míra inflace. V porovnání s Bolívarem tak teď ve Venezuele fungují tvrdší měny, jako jsou právě vlasy.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme