Venezuelská armáda pátrá po dalších povstalcích. Demonstrace na podporu rebelů policie rozehnala

Armáda v neděli potlačila vzpouru v kasárnách ve městě Valencia na severu Venezuely. Skupina rebelů tam pod vedením bývalého nadporučíka vyhlásila boj proti vládě prezidenta Nicoláse Madura. Při zásahu zemřeli dva lidé, jeden člověk byl zraněný. Vojsko pátrá po dalších povstalcích.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah ve venezuelské Valencii | Foto: Juan Carlos Hernandez | Zdroj: ČTK/AP

Sami rebelové na sociálních sítích zveřejnili prohlášení, ve kterém přesvědčují ostatní vojáky a policisty, aby se k nim přidali. Povstalecký vůdce, který se představil jako Juan Caguaripano, řekl, že se skupina nepokouší o převrat.

Vzpoura proti Madurovi. Skupina vojáků vyzvala k rebelii, venezuelská vláda ji potlačila

Číst článek

„Toto je občanská a vojenská mise, která chce obnovit ústavní pořádek a zachránit zemi před zničením. Chceme zastavit vrahy našich dětí a příbuzných. Uznáváme a respektujeme Národní shromáždění, ale zároveň od něj požadujeme, aby rozpoznalo vůli venezuelského lidu,“ prohlásil Caguaripano. Skupina tvrdí, že patří k 41. brigádě.

Armáda při zásahu podle vlády zadržela sedm lidí - mezi nimi má být jeden nadporučík, ostatní jsou civilisté. Podle prezidenta Madura se vzpoury účastnilo dvacet lidí. V samotném městě Valencia bylo několik demonstrací na podporu rebelů, policie je ale údajně rozehnala slzným plynem. V dalších částech Venezuely je pak situace poměrně klidná.

Kapitán Juan Caguaripano na videu zveřejněném na sociálních sítích. Se skupinou asi dvaceti ozbrojených vojáků | Foto: Youtube | Zdroj: repo YouTube

Vláda celou událost označuje za teroristický útok. Prezident Maduro účastníky akce označil za žoldnéře a slíbil jejich dopadení a potrestání. Ve svém projevu přenášeném státní televizí také vyjádřil obdiv vojákům, kteří vzpouru potlačili.

Během krize, která už trvá několik měsíců, armáda opakovaně prezidentu Madurovi slíbila věrnost. Odpůrci vlády se ale zřejmě pokouší vojáky získat na svou stranu. Když opozice minulý měsíc uspořádala referendum, ptala se Venezuelanů i na to, jestli by chtěli, aby ozbrojené síly hájily současný ústavní pořádek.

Podle jihoamerické zpravodajky BBC Katy Watsonové výhledově nelze vyloučit, že se vojáci postaví proti vládě. Připomíná, že s ekonomickou krizí se ve Venezuele potýkají miliony lidí, dotýká se tak nepochybně i rodin vojáků. Opozice z odpovědnosti za situaci viní vládu a popularita prezidenta Madura od jeho zvolení klesla.

Země je v ruinách

Navzdory kritice o víkendu poprvé zasedalo nové Ústavodárné shromáždění a odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou z funkce. Bývalá spojenkyně prezidenta Madura se stala jednou z nejhlasitějších kritiček vlády. Rozhodnutí ústavodárného shromáždění ale považuje za nezákonné a odstoupit odmítá.

„Ústavodárné shromáždění mě nezákonně odvolalo z úřadu. Já ale jejich rozhodnutí neuznávám a jsem stále generální prokurátorkou Venezuely. Od jihu na východ je celá země v ruinách. Máme vládu, která nevládne. My chceme tyto věci vyřešit. Máme právo se na rozhodnutí podílet a rozhodně nemůžeme být takto pronásledováni,“ prohlásila Ortegová.

Vláda kritiku ústavodárného shromáždění odmítá. Prezident Maduro zdůrazňuje, že má v zemi zajistit stabilitu.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme