Venezuelská opozice chce znát pravdu o stavu prezidenta Cháveze

Venezuela stále neví nic určitého o zdraví prezidenta Huga Cháveze. Vláda popřela neoficiální zprávy o tom, že prezident je blízko smrti a naživu ho drží jen přístroje. Podrobnosti ale nezveřejnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelka Carcasu prochází kolem portrétu prezidenta Cháveze | Zdroj: Reuters

Jeden z opozičních vůdců Ramon Aveledo trvá na tom, že země má právo znát všechny informace.

„Žádáme, aby nám vláda řekla celou pravdu. Je to její povinnost. Nesmí nám dávkovat informace po kapkách. Desátého ledna začíná nové ústavní období a prezident musí složit svůj slib. Pokud to nedokáže, převezme jeho pravomoci dočasně předseda parlamentu. Ten pak musí připravit předčasné volby,“ prohlásil Aveledo.

Prezident Hugo Chávez bojuje už rok a půl s rakovinou. Přestože před nedávnými volbami tvrdil, že je zcela zdravý, krátce po svém triumfálním volebním vítězství musel urychleně podstoupit v Havaně další operaci. Na veřejnosti se neobjevil už skoro celý měsíc.

Španělský list ABC včera napsal, že Chávez je už několik dní v umělém spánku a jeho životní projevy jsou jen velmi slabé. Podle listu může být kdykoli odpojen od přístrojů, což by znamenalo prezidentovu smrt.

Pokud by Chávez skutečně zemřel, měly by se podle venezuelské ústavy konat nové prezidentské volby do 30 dnů od jeho úmrtí.

Ondřej Himmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme