Venezuelská opozice slaví první úspěch v boji za referendum o odvolání Madura, má potřebný počet hlasů

Venezuelská opozice překonala první překážku k vypsání referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. V první fázi se jí podařilo získat potřebný počet hlasů, čeká ji ale ještě druhé kolo. Navíc se objevují podezření, že některé hlasy byly zfalšované. Maduro vyhrál volby v roce 2013 a jeho mandát má trvat do roku 2019.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | Zdroj: Reuters

V prvním kole opozice potřebovala získat jedno procento hlasů voličů ze všech 24 venezuelských států. To se jí podařilo. V dalším kole už bude potřebovat větší podporu, konkrétně 20 procent voličů. To jsou necelé čtyři miliony lidí.

A pokud by i v této fázi opozice uspěla a referendum by se uskutečnilo, pro svržení prezidenta Madura se musí vyslovit nejméně tolik lidí, kolik ho podpořilo ve volbách v roce 2013. To je přesně 7 587 579 lidí.

Důležité je také načasování. Pokud by totiž hlasování, ve kterém by voliči rozhodli o svržení prezidenta, bylo do 10. ledna příštího roku, skončil by on i jeho vláda a nastaly nové volby. Právě to si přeje opozice.

Kdyby to bylo později, nastoupil by do úřadu viceprezident, tedy Madurův člověk, Aristóbulo Istúriz.

Údajně zfalšované hlasy

Volební komise má podezření, že víc než tisíc hlasů bylo nepravých. Oznámila to její předsedkyně Tibisay Lucenaová.

„Některé otisky prstů neodpovídají lidem, kteří jsou zaregistrovaní. Je jich zhruba 1326, tyto údaje převezmou úřady pro přezkoumání. Dalších 243 záznamů nasvědčuje tomu, že 198 lidí se šlo registrovat se svými otisky dvakrát na různá místa. To se bude muset také pečlivě prošetřit,“ uvedla.

Předsedkyně volební komise ale zároveň zdůraznila, že 98 procent hlasů je platných. Úřady ale ještě nestanovily datum pro další kolo shánění podpisů, které bude trvat dohromady tři dny.

Venezuelská opozice viní prezidenta Madura i volební komisi ze zdržování celé procedury. Petiční archy totiž odevzdala ke kontrole již v květnu.

Katastrofální ekonomická situace

Podle opozice přivedl současný prezident Venezuelu do kritické ekonomické situace. Země zažívá silnou politickou i hospodářskou krizi, která vede k nedostatku základních potřeb. Je tam největší míra inflace v celém světě.

Minulý měsíc Nicolás Maduro prodloužil stav ekonomické nouze na další dva měsíce. Toto opatření umožňuje speciální režim v zásobování obyvatelstva základními potravinami. Armáda převzala kontrolu nad klíčovými přístavy, kterými se do země dováží zboží.

Prezident vytvořil zvláštní orgán, takzvanou Velkou misi suverénního zásobování, řídit ji bude ministerstvo obrany. Takže bude dohlížet na distribuci potravin, hygienických potřeb nebo léků. V jejich pravomocích je také možnost přimět soukromou firmu, aby státu prodala zboží.

Další z opatření, ke kterému už Madurova vláda přistoupila, je otevření hranic s Kolumbií, aby si lidé mohli nakoupit. To trvalo pouze dva dny. I přesto na hranicích je stále napětí, snaží se přes ně pronikat lidé a shánět zboží, které ve Venezuele není.

Hranice s Kolumbií jsou uzavřeny od loňského roku. Maduro to nařídil kvůli pašování zboží druhým směrem, tedy třeba dotovaného benzinu z Venezuely do Kolumbie.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme