Venezuelská opozice vyzvala k protestu proti volbám. Během hlasování zemřelo nejméně 10 lidí

Volby ve Venezuele provázel nezájem voličů a násilné protesty, při kterých zemřelo nejméně 10 lidí. Hlasování o novém Ústavodárném shromáždění bojkotovala opozice, která tvrdí, že prezident Nicolas Maduro chce změnit ústavu a nastolit autoritářský režim. Maduro prohlašuje, že se snaží obnovit mír mezi vládou a opozicí.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující drží venezuelskou vlajku během demonstrací proti volbám do nového Ústavodárného shromáždění

Protestující drží venezuelskou vlajku během demonstrací proti volbám do nového Ústavodárného shromáždění | Foto: Henry Romero | Zdroj: Reuters

Přesná čísla volební účasti zatím nejsou známá. Reuters i další tiskové agentury ale uvádějí, že voliči neprojevili o hlasování velký zájem. Opozice odhaduje účast na pouhých 12 procent, obává se ale, že vláda oznámí, že hlasovalo na 8,5 milionů Venezuelanů (země měla v roce 2016 téměř 32 milionů obyvatel). 

"Byl to velmi úspěšný den s velkou účastí. Kdo má oči, ten to může vidět. Oligarchové nevidí ani neslyší přání lidu. Jsou neviditelní, takže jejich názor - názor oligarchů - nás nezajímá. Zajímáme se o pravdu lidu," shrnul hlasování prezident Maduro. První výsledky voleb by měly být známy během pondělí.

Krize ve Venezuele se dál prohlubuje. Maduro brojí proti USA, ač je na nich životně závislý

Číst článek

Ve Venezuele už od dubna trvají protivládní protesty. Z hlediska počtu mrtvých, kterých úřady hlásí nejméně 10 a opozice 12, šlo v neděli o jejich vůbec nejhorší den protestů. Během měsíců demonstrací zemřelo celkově už na 120 lidí.

Vláda povolala kvůli volbám do ulic na sto tisíc vojáků. Hlavní město Caracas bylo do velké míry během hlasování uzavřené a jeho ulice opuštěné. V neděli tam také vybuchla bomba, která zranila sedm policistů.

Střety mezi demonstranty a pořádkovými silami lze očekávat i v pondělí, protože opozice svolala další demonstrace. „Hnutí odporu vyzývá všechny Venezuelany, ať se nebojí a vyjdou ven a odsoudí tento podvod. Je to podvod,“ prohlásil jeden z opozičních aktivistů.

Krok k diktatuře

Venezuela kvůli volbám čelí kritice také v zahraničí ze strany Argentiny, Kolumbie, Španělska, Kanady nebo Spojených států, které se víceméně shodnou s venezuelskými opozičními stranami, že Maduro se v hlasování snaží jen posílit vlastní moc.

Nové Ústavodárné shromáždění mu podle kritiků může posloužit k rozpuštění parlamentu, který ovládá opozice, změně ústavy i volebních pravidel tak, aby socialisté zůstali nadále u moci. Stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová značila volby za "podvod" a "krok k diktatuře". Spojené státy podle ní nezákonnou vládu v Caracasu nepřijmou.

Agentura Reuters s odvoláním na americké představitele uvedla, že Washington kvůli těmto volbám zvažuje, že uvalí sankce na venezuelský ropný sektor.

Kromě politické krize se Venezuela dlouhodobě potýká s ekonomickou krizi a obyvatelé trpí nedostatkem základní potravin, léků nebo třeba toaletního papíru.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme