Venezuelská vláda přiznává zdravotní komplikace Cháveze. Ústavní krizi ale nepřipouští

Venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi hrozí podle posledních informací selhání plic. Vláda ale jen opatrně přiznává, jak vážný je jeho stav. Když včera viceprezident říkal, že je Chávezův stav vážný, tak rovnou dodal, že se už brzy vrátí do funkce. Dnes je to podobné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský ministr informací Ernesto Villegas čte prohlášení o zdravotním stavu prezidenta Huga Cháveze | Zdroj: Reuters

Ministr informací Ernesto Villegas přiznal, že Chávezovi hrozí selhání plic způsobené infekcí dýchacích cest po operaci rakoviny. Jedním dechem ale zároveň osočil západní média z psychologické války, že se zbytečně špatnými zprávami snaží destabilizovat venezuelskou politiku.

Hugo Chávez teprve nedávno vyhrál volby, a zajistil si tak 4. funkční období. Jenže to má háček. Ještě nesložil přísahu. A to musí stihnout do 10. ledna. A venezuelští politici se nejsou schopni dohodnout na tom, co má následovat v případě, že termín vyprší bez přísahy.

Vláda tvrdila, že je možné, aby přísahu skládal v zahraničí. Teď dokonce říká, že může přísahu odložit, což pravděpodobně znamená, že Chávez je dokonce v bezvědomí.

Opozice naopak prosazuje variantu, že tím země bude bez prezidenta a bude potřeba vypsat předčasné volby. A vláda nemá dost síly, aby opozici přehlasovala. Zdá se, že jednota vládních sil se rozpadá.

Spekuluje se, že rostou neshody mezi viceprezidentem, kterého si Hugo Chávez přeje jako svého nástupce, a předsedou parlamentu, který by ale podle ústavy měl převzít moc až do zvolení dalšího prezidenta.

Oni oba jakékoli rozepře odmítají. Ale boj o moc, v případě smrti Huga Cháveze, který zemi vládne už od roku 1999, je podle pozorovatelů prakticky neodvratitelný.

Katka Brezovská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme