Venezuelská vláda se v Santo Domingu znovu sešla s opozicí, k dohodě ale nedošlo

Venezuelská vláda a vůdci opozice se nedohodli, jak řešit politickou a hospodářskou krizi v zemi. O dalším kole jejich rozhovorů v Dominikánské republice v neděli informovala agentura Reuters. Účastníci dialogu údajně učinili pokrok, ale potřebují více času. Další série vyjednávání se v Santo Domingu bude konat 18. ledna, předchozí se uskutečnila v prosinci.

Santo Domingo (Dominikánská republika) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Caracasu Jorge Rodriguez na venezuelských jednáních | Foto: Roberto Guzman | Zdroj: Reuters

„Ačkoli jsme významně pokročili, stále zbývají témata, která ještě musíme probrat,“ řekl na tiskové konferenci prezident karibského státu Danilo Medina, který z pozice zprostředkovatele jednání vedl.

Zlatokopem uprostřed hniloby: hladoví Venezuelané hledají poklad v řece plné odpadků

Číst článek

Diskusí se dále zúčastnili zástupci levicové Bolívie a Nikaraguy, jež straní autoritářské vládě Nicoláse Madura, a dále Chile a Mexika - zemí, které nesouhlasí se zřízením Ústavodárného shromáždění, jímž Maduro postavil mimo hru parlament ovládaný opozicí.

Vleklá venzuelská krize

Miliony Venezuelanů se kvůli vleklé hospodářské recesi potýkají s nedostatkem jídla a základního zboží. Opozice prezidenta žádá, aby přijal zahraniční humanitární pomoc a propustil stovky uvězněných politických aktivistů. Vláda od opozice na oplátku očekává, že se zasadí o zrušení amerických sankcí.

Venezuela se již více než tři roky potýká s hlubokou ekonomickou krizí, kterou způsobila socialistická hospodářská politika vlády a propad světových cen ropy.

Rozhodnutí nejvyššího soudu převzít pravomoci parlamentu ovládaného opozicí vyvolalo vlnu každodenních protestů, které zemí zmítaly od sklonku března do konce srpna a vyžádaly si na 150 obětí. Spojené státy uvalily sankce „proti diktatuře ve Venezuele“ loni v srpnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme