Venezuelské volby budou těsné, hlavním tématem je boj s kriminalitou a chudobou

Jihoamerická Venezuela se připravuje na dramatickou volební neděli. Po dlouholeté politické dominanci vážně ohrožuje pozici prezidenta Huga Cháveze kandidát sjednocené opozice Henrique Capriles. Preference obou rivalů jsou podle posledních průzkumů vyrovnané. Hlavním tématem jejich souboje je boj s kriminalitou a chudobou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát venezuelské opozice Henrique Capriles Radonski | Zdroj: Reuters

Baculatý voják Chávez, proslulý protiamerickou rétorikou a teatrálními projevy, slíbil na závěr své kampaně, že do deseti let už nebudou v zemi bezdomovci.

Z rozhodného lídra, který stojí v čele státu bohatého na ropu i vraždy, vždy čišela sebejistota. Teď ale má důvod k obavám, stejně jako během nedávného boje s rakovinou. Navzdory socialistickému programu Chávezovy vlády zůstávají sociální rozdíly propastné, korupce, zbraně mezi lidmi i násilí všudypřítomné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Střet mezi Hugem Chávezem a Henriquem Caprilesem objasnil na Rádiu Česko iberoamerikanista Josef Opatrnýet mezi Hugem Chávezem a Henriquem Caprilesem objasnil na Rádiu Česko iberoamerikanista Josef Opatrný

Přinejmenším vizuální alternativu k Chávezovi nabízí čtyřicetiletý pohledný právník a někdejší guvernér Henrique Capriles Radonski, propagátor sociálnětržní ekonomiky v brazilském stylu a tvrdého postihu zločinů.

„Capriles neustále upozorňuje, že za dobu vlády Cháveze zločinnost stoupla 2,5krát. Je to problém, který znepokojuje všechny, hlavně bývalé skalní Chávezovy stoupence, kteří nemají na soukromou ochranu,“ říká iberoamerikanista Josef Opatrný z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Na rozdíl od jiných latinskoamerických zemí není Venezuela uprostřed drogové války nebo boje proti ozbrojencům. Přesto je násilí v zemi velkým problémem, podobně jako téměř v celé Jižní Americe.

„Venezuela na tom ještě zdaleka není nejhůř, špatné je to, že zločinnost neklesá, naopak roste. Uvádí se, že Venezuela má na 100 tisíc obyvatel 50 vražd, což je hrozné číslo. Mexiko je považováno za zločinný stát, ale na 100 tisíc obyvatel tam je 18 násilných úmrtí, tedy 2,5krát méně než ve Venezuele,“ uvádí Opatrný.

Venezuelský prezident Hugo Chávez usiluje o znovuzvolení | Foto: Reuters

Vláda vytvořila už v roce 2009 národní policejní síly, které v loňském roce zahájily speciální bezpečnostní operace a program odzbrojování obyvatel. Přesto je snaha o snížení kriminality zatím neúspěšná.

„Samotní představitelé této brigády říkají, že je to sysifovský boj. Odhaduje se, že ve Venezuele je asi 17 milionů zbraní na 28 milionů obyvatel. Tato situace se nelepší také kvůli tomu, že zločinnost roste a lidé, kteří dříve spoléhali na policii, se dnes ozbrojují sami,“ vysvětluje iberoamerikanista.

Závislost na ropě roste

Caprilesovi podle něj nahrává jak neúspěšný boj s kriminalitou, tak i další Chávezovy nesplněné sliby nebo třeba skutečnost, že je ekonomika země stále více závislá na ropě. Zisky z ní přitom často plynou do okolních zemí.

„Když přišel Hugo Chávez na politickou scénu vojenským pučem, prohlašoval, že není možné, aby ekonomika Venezuely spočívala výlučně na ropě. V té době 80 procent příjmů státu plynulo z ropy, dneska z ní získává 94 procent svých příjmů. Situace se ještě zhoršila,“ upozorňuje iberoamerikanista.

Prezidentský kandidát opozice se na rozdíl od svých předchůdců nevymezuje proti Chávezovi ve všech tématech. Někdy naopak říká, že jsou věci, ve kterých by chtěl pokračovat, například sociální programy. Chce je financovat ze zisků z ropy, které nyní zčásti odtékají do jiných latinskoamerických zemí.

Jan Prokeš, Rádio Česko, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme